Ales te başörtü uygulaması

 

Danıştay 8. Dairesi, 2010 Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi kılavuzundaki kılık kıyafetle ilgili düzenlemelerin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu

19.01.2011
Yazı Boyutu:  

Danıştay 8.dairesi tarafından alınan kararla 2010 Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi kılavuzundaki kılık kıyafet uygulamasında düzenlemeye gidildi.

Başvuruda bulunan erkek-kadın adayların fiziksel olarak teşhislerinde güçlük oluşacağı ve sınav güvenliği açısından olumsuz sonuçlar doğabileceği nedeniyle Eğitim-İş Sendikası tarafından yapılan itiraz haklı bulundu ve Danıştay yürütmeyi durdurdu. Bundan böyle ALES e başörtüsü ile girilemeyecek.

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) 2010 ALES sonbahar dönemi kılavuzundaki başvuru merkezinde yapılacak başvurular alt başlıklı A bendi ile postayla başvurular alt başlıklı C bendinin ve sınava girerken adayın yayında bulundurması gereken belgeler ana başlığı altında yer alan bir fotoğraf başlıklı C bendinin başı açık ve başı açık olarak sınava girilmemesi halinde sınavın geçersiz sayılacağı şeklindeki ibarelerin yer almaması nedeniyle eksik düzenleme yapıldığı gerekçesiyle iptali ve yürütmesini durdurması istemiyle Danıştay da dava açmıştı.

Danıştay 8. Dairesi, kılavuzdaki söz konusu düzenlemelerin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu. Daire nin kararında, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Danıştay ın başörtüsü ile ilgili kararlarına da yer verilerek, bu anayasal ve yasal kurallar karşısında dava konusu düzenlemenin hukuken kabul edilebilir bir dayanağının olmadığı vurgulandı.

Daire, kılavuzda başı açık fotoğraf çektirme ve sınava başı açık girilmesini zorunlu kılan düzenlemelere yer verilmemesi nedeniyle, başvuruda bulunan erkek-kadın adayların fiziksel olarak teşhislerinde güçlük oluşacağı ve sınav güvenliği açısından olumsuz sonuçlar doğabileceğine işaret etti.

YÖK BAŞKANI NIN AÇIKLAMASI

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Danıştay 8. Dairesi nin, 2010 ALES kılavuzundaki kılık kıyafete ilişkin düzenlemenin yürütmesini durdurma kararına üzüldüğünü, karara itiraz edeceklerini bildirdi.

YÖK Başkanı Özcan, sosyal paylaşım sitesi Twitter da yaptığı açıklamada, Danıştay ın kararını hukukçulara inceleteceklerini belirtti.

Özcan, şunları kaydetti:

Danıştay 8. Dairesi nin almış olduğu ALES e başörtülü öğrencilerimizin girebilmesi ile ilgili yürütmeyi durdurma kararına çok üzüldüm. Alınan bu kararı hukukçu arkadaşlarıma inceleteceğim. Hukuken gereken her ne ise o yapılacaktır. Bu kapsamda karara itiraz edeceğiz.


Üye OlÜye Girişi