Aleviler, Diyanetin görüşme talebini geri çevirdi

 

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Avrupa Temsilcisi'nin kendileri ile görüşme talebini reddettiklerini duyurdu. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat, 'Muhatabımız DİTİB değil' dedi

16.06.2020
Yazı Boyutu:  
AABF Başkanı Hüseyin Mat yaptığı yazılı açıklamada "Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, (DİTİB) Yurtdışı Temsilciliği bizimle görüşme talebinde bulundu. Ancak Aleviler olarak bu talebi geri çevirdik. AABF olarak, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinde yeri olmaması gereken ve bu nedenle kaldırılmasının, laiklik ve eşitlik hukuku gereği olan mezhepçi kurum Diyanet’in görüşme talebini kabul etmedik' denildi. 


'DİYANET BİZİM KALDIRILMASINI TALEP ETTİĞİMİZ BİR KURUM' 

Artı Gerçek'ten Süheyla Kaplan'ın haberine göre, Aleviler olarak Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılmasın talep ettiklerini ifade eden Hüseyin Mat açıklamasını şöyle sürdürdü: "Diyanet İşleri Başkanlığı bizim laikliğe aykırı ve bu nedenle meşru görmediğimiz ve kaldırılmasını talep ettiğimiz bir kurumdur. Diyanet İşleri Başkanlığı ve DİTİB işbirliğiyle Avrupa Alevi hareketini bölmeye yönelik gönderilen gri pasaportlu dedeler, açılan çakma Alevi kurum ve enstitülerinden dolayı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Avrupa temsilcisi olan DİTİB’in görüşme talebini kabul etmedik. Alevilerin eşit yurttaşlık ve eşit haklar kapsamında, kamuoyuna ve siyasi hükümete ulaştırdığı talepleri bellidir."

'MUHATABIMIZ DEVLET'

Alevilerin DİTİB ile değil, hükümetle görüşmek istediğini vurgulayan Mat, "Muhatabımız DİTİB değil; hükümettir. Eğer AKP hükümeti, cemevlerinin ibadet yeri olarak tanınmayı, AİHM’nin zorunlu din dersleri ve Cemevleri davasında verdiği kararların gereğini yapmayı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kaldırmayı, Madımak Oteli'ni Utanç Müzesi yapmayı, dergâhlarımızın iade etmeyi, katliamlarla yüzleşmeyi, Aleviler'in eşit yurttaşlık ve eşit haklar talebini, demokratik ve hukuksal çerçevede çözmek isterse, sadece hükümet/devlet ile bu sorunların müzakeresi ve çözümü için görüşülebilir" dedi.  
Üye OlÜye Girişi