Aleyna Çakır’ın otopsi raporu çıktı: DNA ve sperm aynı erkeğe ait, ancak MHP'li katil zanlısı serbest

 

Aleyna Çakır olarak bilinen Sema Esen, 3 Haziran 2020'de Ankara Keçiören'deki evinde bornoz kuşağına asılı şekilde ölü bulunmuştu. Aleyna çakır’ın otopsi raporunda tırnağındaki kalıntının ve tespit edilen spermin aynı erkeğe ait olduğu belirlenmiş olmasına karşın katil zanlısı MHP'li Ümitcan Uygun’dan DNA karşılaştırılması için örnek alınmadığı için tespit yapılamadı.

07.01.2021
Yazı Boyutu:  
Aleyna Çakır'ın ölüm nedenini merak edilirken, beklenen rapor geldi. Erkek arkadaşı MHP'li Ümitcan Uygun tarafından şiddete uğradığı video ve ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından gerçek adı Sema Esen olan Aleyna Çakır'ın şüpheli ölümü Adli Tıp Kurumu'ndan gelen rapora göre netleşti.

Aleyna Çakır’ın ölümünün soruşturması kapsamında Adli Tıp Kurumundan istenen rapor savcılığa ulaştı. Aleyna’nın otopsisinde rastlanan sperm ve tırnak parçasında çıkan Y-STR’nin aynı erkeğe ait olduğu tespit edildiği açıklanırken, tespit edilen sperm ve Y STR’nin katil zanlısı MHP'li Ümitcan Uygun‘a ait olup olmadığı ise araştırılmadığı aktarıldı.

Aleyna Çakır'ın, geçen yıl 3 Haziran tarihinde Keçiören ilçesinde bir evde ölü olarak bulunmasından sonra sevgilisi olduğu belirtilen ülkücü  Ümitcan Uygun'un, Çakır'a şiddet uyguladığı anlara ait görüntüler, bir süre sonra sosyal medyaya sızdı. Bunun üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte fotoğrafları yayınlanan ülkücü  Ümitcan Uygun polis ekiplerince gözaltına alındı. ancak ifadesinin ardından serbest bırakıldı. ÜLKÜCÜ GENCİN ÖĞRETMEN ANNESİ DE DAĞLIK ALANDA BAŞINDAN VURULMUŞ BULUNDU

Ümitcan Uygun'un öğretmen olan annesi Gülay Uygun (48) 17 Eylül 2020 tarihinde sabah saatlerinde bir akrabasının evine gittiğini belirterek dışarı çıkmıştı. Gülay Uygun'dan haber alamayan yakınları durumu polise bildirdi. Polis ve Uygun'un yakınları, kayıp öğretmeni aramaya başladı.

Gülay Uygun, yakınları tarafından bir akrabasının evine yakın dağlık alanda başından silahla vurulmuş halde bulundu. Gelen sağlık ekiplerince yapılan kontrolde, Gülay Uygun'un öldüğü tespit edildi. 

Yapılan ilk incelemede Gülay Uygun'un, intihar notu bırakarak yaşamına son verdiği öne sürüldü ve dosyası kapatıldı. Ancak kadının yüzünde maske ile dağlık araziye gelip burada silahla intihar etmesi ve ayağının birinde ayakkabı olmayışı da intihar denilen ölüm  şüphe ile karşılandı.

Aleyna Çakır'ın ölümü ile ilgili ATV televizyon kanalında Müge Anlı'nın programına canlı olarak katılan kişi, anne Gülay Uygun'un, yurtlarda kalan kız öğrencileri kötü yola düşürdüğünü iddia etmişti.ALEYNA ÇAKIR'IN DNA VE SPERMİ  ZANLI ÜMİT UYGUR'A AİT İSE NİYE HALA SERBEST?

Esen’in kesin ölüm sebebinin belirlenmesi için adli tıp raporu istendi. İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından hazırlanan rapor savcılığa gönderildi.

Raporda Esen’in otopsisinde dış muayenesinde ası dışında vücudunda tespit edilen belirtilerin ölüm meydana getirecek nitelikte olmadığı, iç muayenesinde kafatasında kırık, kafa içi kanama, iç kanama, beyin doku harabiyeti, iç organ ve büyük damar yaralanmasına rastlanılmadığı ifade edildi.

Bu konular dikkate alındığında Esen’in ası dışında travmatik tesirle öldüğünün tıbbi delilleri bulunmadığı belirtildi. Raporda şu ifadelere yer verildi:

  • Otopsisinde alınan doku örneklerinin Kimya ihtisas Dairesinde yapılan tetkikinde tespit edilen alkol düzeyinin tek başına ölüm meydana getirebilecek düzeyde olmadığı, aranan toksit maddelerin bulunmadığı bildirildiğine göre; kişinin zehirlenerek öldüğünün tıbbi delillerinin bulunmadığı mütalaa olunur.
  • Otopsisinde kişinin boyun bölgesinde telem altında kas dokuda ekimoz tespit edildiğine göre ası fiilinin kişi canlı iken gerçekleşmiş olduğu, adli dosyaya kayıtlı bilgilerde kişinin ası materyali boynunda iken yerde yatar vaziyette bulunduğu, olay yerinde şüpheli bir durum bulunmadığı, otopside bölgesinde yükselici yüzeyselleşici vasıfta telem, telem altında kas dokuda ekimoz tespit edildiği, iç organlarda tespit edilen makroskopik bulgular, cesedin bulunduğu ortam, bulunuş şekli, olay yeri inceleme bulguları birlikte değerlendirildiğinde kişinin ölümümün ası sonucu meydana gelmiş olduğu oy birliğiyle mütalaa olunur.
Esen ailesinin avukatı Umur Yıldırım, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla rapora ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yıldırım, “Aleyna’nın kesin ölüm sebebinin tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda Aleyna’nın bedeninde ası harici olan lezyonların olduğu ama bunun öldürücü olmadığı, (ölmeden önce vücudunda lezyonların olduğu sabit) alkolden veya başka bir maddeden zehirlenmediği, ölüm sebebinin ası olduğu belirlenmiştir. Fakat asının kendisi mi yoksa başkası tarafından mı gerçekleştiği noktasında bir tespit yapılmamıştır. Yine Aleyna’nın otopsisinde rastlanan sperm ve tırnak parçasında çıkan Y-STR’nin aynı erkeğe ait olduğu tespit edilmiştir. Fakat aynı erkeğe ait olduğu tespit edilen sperm ve Y STR’nin şüpheli Ümit U.’ya ait olup olmadığı araştırılmamıştır. Bu noktada Sulh Ceza Hakimliğinden halen izin talep edilmemiştir” ifadelerini kullandı. (kazete/dha)Üye OlÜye Girişi