Aliyev'den Atatürk'e saygısızlık: Azerbaycan 10 Kasım'ı Zafer Bayramı ilan etti

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in imzaladığı kararname kapsamında, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki yenilgiyi kabul ettiği 10 Kasım günü Zafer Bayramı ilan edildi.

02.12.2020
Yazı Boyutu:  
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için yürüttüğü operasyonun başladığı gün olan 27 Eylül’ü Anma Günü, Ermenistan’ın da yenilgiyi kabul ettiği 10 Kasım’ı Azerbaycan’da Zafer Bayramı ilan eden kararnameyi imzaladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in imzaladığı kararnamede şu ifadelere yer verildi:

"Azerbaycan Ordusu, 44 gün süren askeri operasyonlar sonucunda Azerbaycan halkının tarihinde, kültüründe ve kalbinde özel bir yer olan Cebrayıl, Fuzuli, Zengilan, Gubadlı, Karabağ’ın tacı Şuşa şehirleri, Mincivan, Ağvend, Zengilan bölgesi başta olmak üzere toplamda 300’den fazla yerleşim yerinin yanı sıra Ağdere, Murovdağ ve Zengilan yönünde önemli stratejik tepeleri kurtardı. Cesur Azerbaycan askerleri ve subayları, Ermenistan’ın yıllarca kurduğu mühendislik ve tahkimat sistemlerini aşarak adım adım ilerledi, kahraman askerlerimizin ve subaylarımızın, şehitlerimizin kanları ve canları pahasına topraklarımız kurtuldu. Azerbaycan her zaman oğullarının ve kızlarının cesaretini takdir ediyor, tüm şehitlerimizin ruhuna saygı duyuyor ve onların anısını onurlandırıyor. Savaşta kahramanca savaşan tüm şehitlerimizin, savaşta kahramanca savaşan, işgalden kurtarılan topraklarda Azerbaycan bayrağını dalgalandırdığı, ülkemizin toprak bütünlüğü için canlarını feda ettiklerinden dolayı Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasasının 109. Maddesinin 32. Paragrafı rehberliğinde şu kararı veriyorum: 1. Her yıl 27 Eylül’ü Azerbaycan’da Anma Günü olarak kutlanmasını, 2. Azerbaycan’da her yıl 10 Kasım Zafer Bayramı olarak kutlansın."

SOSYAL MEDYA'DA TÜRKİYE'DEN TEPKİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete göç ettiği 10 Kasım'ı  Azerbeycan'ın Zafer Bayramı ilan etmesine sosyal medyadan tepki yağdı:


“Tek devlet iki millet” dediğimiz Azerbaycan 10 Kasım ı Zafer Bayram’ı olarak kutlama kararı almış. Kusura bakmayın biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü andığımız günü zafer diye kutlamayız. O gün bu milletin kalbinin derinlerinde hissettiği bir önderin hatırası var.
Kara kalp
Gül
Resim
12
Elçibey'in bir sözü var "diktatörler diktatörleri müdafaa etmektedir, demokratlar demokratları müdafaa etmelidir" Diktatör Aliyev'in 10 Kasım ı bayram ilan etmesi şaşırtıcı olmamalı...
Resim
7
#10Kasim Azerbaycan hükümetinin 10 kasım'ı büyük Zafer ilan etmesini şiddetle kınıyorum 10 Kasım Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yurtseverleri olarak ulusal yas günümüzdür Türkiye cumhuriyetini kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü yad ettiğimiz bir gündür
Resim
2
1
7
10 Kasım Azerbaycan için zafer günü ilan edildi sayın Aliyev tarafından. Türkler olarak ister yas tutarız ister kutlarız. Değişsin değişsin diye ağlamayı kesin artık. o gün topraklar işgalden kurtarıldı. Atatürk'e yapılmış herhangi bir saygısızlık söz konusu bile değil
4
10
Hani kardeştik, hani sevincimiz, üzüntümüz birdi. İ.Aliyev; akıl hocan atasına düşman, tarih bilinci olmayan biri ise diyecek sözümüz yok. Zafer sarhoşluğu ile alınmış bir karar ise, umarız bu yanlıştan bir an önce dönersin. Atatürkçü her Türk'ün kalbi 10 Kasım da hüzünle dolar.
Resim
1
9
Azerbaycan’da 10 Kasım Zafer Bayramı ilan edildi. Tamam etsinler bakalım tek millet 2 devlet masalı çökmüştür Başka bir güne filan çevirin demem Benim için Azerbaycan kardeşliği filan Bitmiştir. N O K T A !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Somurtan surat
Somurtan surat
Somurtan surat
Somurtan surat
Resim


Üye OlÜye Girişi