Alman firması genel müdürüne tacizden suç duyurusu

 

Ege Serbest Bölge'de faaliyet gösteren alman erkek giyim firmasının genel müdürü hakkında kadın işçilere cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla savcılığa suç duyurusu yapıldı

31.07.2017
Yazı Boyutu:  
İzmir Gaziemir'de kurulu Ege Serbest Bölge'de faaliyet gösteren Alman erkek giyim firması Digel Tekstil’in Genel müdürü S.A. hakkında, fabrikada çalışan kadın işçilere yönelik cinsel taciz ve işçilerden e-devlet şifrelerini isteyerek, zorla sendikadan istifa ettirdiği suçlaması ile hakkında suç duyurusunda bulunuldu. 

Resim eklemeden önce haber başlığını girin.

Yaklaşık üç aydır sendikaya üyeliklerin başladığı fabrikada, Türk-İş’e bağlı TEKSİF sendikasına üye olan 4’ü kadın 6 işçi işten atılmıştı. Ardından, fabrikanın genel müdürü S.A’nın ise kadın işçilere yönelik tacizde bulunduğu ortaya çıktı. Erkek takım elbisesi üretilen fabrikada çoğunluğunu kadınların oluşturduğu üç yüze yakın işçi çalışıyor. 

Geçtiğimiz hafta cuma günü işten atılan ve 5 aydır Digel’de çalışan Sevcan K. Genel Müdür S.A’nın, bazı kadın işçilere sözlü ve fiziksel cinsel tacizde bulunduğunu anlattı. Kalite kontrol elemanı olarak çalıştığı fabrikada, Genel Müdür S.A’nın, görevi olmadığı halde kadın işçileri telefonla arayıp, “Yerinden memnun musun” gibi sorular yönelterek konuştuğunu belirten K. “Kadınları çalışırken rahatsız edici bakışlarla süzüyor, gözlemliyor, karşısındaki izin veriyorsa yaklaşıyor. Tacize uğrayan benimle birlikte iki kişi daha var. O kişileri de benimle birlikte attılar” diyerek iddialarını sürdürdü. 

Genel müdürün, “Dışarıda kahve içelim” diyerek kadın işçileri evine götürdüğünü de ileri süren K. Genel müdür S.A.’nın kadın işçileri evine götürdüğünü, gitmeyenlerin de işten atılmakla tehdit edildiğini iddia etti. Kendisi hamile iken genel müdürün çocuğunu aldırması için baskı yaptığını da söyleyen Sevcan K. Eğer çocuğunu aldırsaydı daha iyi bir konuma getirilme sözü aldığını ileri sürdü.
 
İstifaya zorlandılar

Üretim müdürü ve şeflerin de yaşanan durumdan haberdar olduğunu belirten K. Sözlerini şöyle sürdürdü: “İstifa edeyim diye psikolojik ve fiziksel baskıya tabi tutuldum. Kesimhanede hamileliğime uygun olmayan bir bölüme sürgün edildim. Çalıştığım masanın boyutları itibariyle ve hamile olmam nedeniyle masadaki işleri alırken zorlanıyordum. İstifa etmemi istediler, etmedim. Bu sefer,‘haklarını verip çıkartacağız’ dediler.” Sevcan K. üretim müdürünün de kendisinin TEKSİF sendikasından istifa etmesi için baskı yaptığını dile getirirken, tüm bunlara sessiz kalmadığı için işten atıldığını anlattı.
 
Marka şirket ama işçilere iyi muamele edilmiyor

Teksif Sendikası Genel Başkan Danışmanı ve Basın Müşaviri Mustafa Perçin, Genel müdür S.A. hakkında, kadın işçilere yönelik taciz şikayetiyle suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. İşyerinde işçilerin insan yerine konulmadığını ifade eden Perçin, “1 takım elbisenin fiyatı 600-700 sterlinden başlıyor. Ama bu kaliteli marka, işçilerine kaliteli yemek vermekten aciz.
Bölüm müdürü işçilerin e-devlet şifrelerini isteyip sendikadan istifa etmeleri yönünde baskı uyguluyor, reddedenlere ise psikolojik baskı uyguluyor. Bordroları asgari ücretin altında olan işçiler var. Burada mobbing de var taciz de.
Teksif Örgütlenme Uzmanı Ali Bayram da Digel’de örgütlenme mücadelesini sürdüreceklerini belirterek, taciz dışında, işçilerin e-devlet şifrelerini zorla almaya çalışanlar hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını sözlerine ekledi. 

Üye OlÜye Girişi