Almanya da özel sektöre kota

 

Almanya da Hrıstiyan Demokrat Birlik Partili Aile Bakanı Kristina Schröder, şirketler için yasal yükümlülüğü olan esnek oranlı bir kadın kotası öneriyor

31.01.2011
Yazı Boyutu:  

Almanya da koalisyon hükümeti, yönetim kademelerine kadın kotası getirilmesini tartışıyor. Hrıstiyan Demokrat Birlik Partili Aile Bakanı Kristina Schröder, şirketler için yasal yükümlülüğü olan esnek oranlı bir kadın kotası öneriyor.

“Yasal bir düzenleme istiyorum. Ancak çelik endüstrisinden medya ve komünikasyona kadar sektörleri aynı kefeye koyacak bir yasal düzenleme değil. İstediğim şey, şirketleri var olan durumun nedenlerini sorgulamaya zorlayacak bir düzenleme" diyen Bakan Schröder, son on yıldır kadın kotasının şirketlerin insiyatifine bırakıldığını ve herhangi bir yasal yükümlülüğün bulunmaması nedeniyle başarı sağlanamadığını ifade etti. Schröder, "Bu nedenle şirketlere kendi kendilerine taahhüt altına girme yükümlülüğü getirecek esnek bir kota öneriyorum. Şirketleri kendi kotalarını belirlemek zorunda bırakacak, yasal bağlayıcılığı olan bir düzenleme istiyorum. Bu yeni bir şey. Şirketler belirledikleri kotaya da iki yıl içinde ulaşmak zorunda olacak” şeklinde konuştu.

SİYASETÇİLERİN GÖREVLERİ HATIRLATILDI

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Federal Almanya Aile Bakanı Kristina Schröder Federal Almanya Aile Bakanı Kristina Schröder, yasalarla zorunlu hale getirilecek esnek kota önerisinin pazar ekonomisine dayalı bir çözüm olduğunu savunuyor. Ancak bakanın önerisi, koalisyon içinde sıcak karşılanmadı. Hür Demokrat Parti Genel Sekreteri Christian Lindner, "Şirketlere personel politikalarını dikte etmek siyasilerin görevi değildir" diyerek en az 2013 yılına kadar yasal bir düzenlemenin mümkün olmadığını ifade etti.

ORTA ÇAĞ A AİT ORANLAR

Aile Bakanı Schröder, Federal Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen  ile de görüş birliği sağlayamadı. Çalışma Bakanı von der Leyen, kadın kotasının yasal olarak belirlenmesinden yana olsa da, kotanın kadın erkek eşitliğine dayalı olarak yüzde 30 olarak belirlenmesinden yana görüş bildirdi. Anamuhalefet partisi Sosyal Demokratlar ise kadın kotasının en az yüzde 40 ta sabitlenmesini görüşünde. “Ne istediğimizi çok iyi biliyoruz. Biz bir kadın kotası istiyoruz ve bunun için beklemek istemiyoruz, hemen olmasını istiyoruz. Yönetim kurulları ve denetleme kurullarında kadınlar en az yüzde 40 oranında yer almalı. Bu çoktandır gerekliydi. On yıldır bekliyoruz" diyen Sosyal Demokrat Partili Manuela Schwesig, on yıldır iş dünyasıyla gönüllülük esasına dayalı anlaşmaların yapıldığını ve en güçlü 200 şirketin yönetim kademesinde sadece yüzde 3 oranında kadın yer aldığına dikkat çekti.Manuela Schwesig, bunun orta çağdan kalma bir durum olduğuna dikkat çekerek, kadın kotasının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Almanya da kadın kotası tartışmalarının alevlenmesinde Fransa daki gelişmelerin de rolü oldu. Fransız parlamentosu 13 Ocak ta, şirketlerin, yönetim kadrolarındaki kadın oranını altı yıl içinde en az yüzde 40 a çıkarmasını kararlaştırmıştı. Buna karşılık, Almanya Ekonomi Enstitüsü verilerine göre Almanya nın en önde gelen 200 şirketinde geçen yıl bu oran yüzde 3,2 ile sınırlı kaldı.

AB KOMİSYONU KOTADAN YANA

Benzer tartışmalar AB Komisyonu nun da gündeminde yer alıyor. Komisyon aylardır holdinglere kadın kotasının artırılmasına dair baskı yapıyor. AB Komisyonunun Adaletten Sorumlu Komiseri Viviane Reding, geçtiğimiz aylarda hedefin, denetleme kurullarında kadın oranının 2015 yılına kadar yüzde 30 a, beş yıl sonra ise yüzde 40 a çıkarılması olduğunu açıklamıştı. Yine eylül ayında AB Komisyonu, eşit ücretlendirmeye ve kadınların yönetim kademesinde sayılarının artmasına yönelik beş yıllık bir strateji belirlemiş, şirketlerin kadın kotalarını artırmaması durumunda, yasal düzenlemeleri devreye sokacaklarını bildirmişti. AB Komisyonu nun 2012 yılında hayata geçirilmek üzere kadın kotasına ilişkin önerisini nisan ayında sunması bekleniyor.

Federal Almanya Aile Bakanı Kristina Schröder de, kadın kotasına dair yasal düzenlemesini, şirket yöneticileriyle de görüşmek istiyor. Bakan, Mart ayında farklı sektörlerden şirket yöneticileriyle bir araya geleceklerini bildirdi.

(Deutsche Welle)


Üye OlÜye Girişi