Almanya ve Rusya'da corona aşısı yıl sonuna kadar hazır

 

Koronavirüse karşı umutlar, ‘BNT162’ aşısında. Aşıyı Pfizer ile birlikte geliştiren şirketin CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, Amerikan CNN televizyonuna, “Aşı mükemmele yakın. Ekim sonu veya kasım başında onaya hazır hale gelecek” dedi.

10.09.2020
Yazı Boyutu:  
Corona virüsüne karşı aşı ve ilaç için birçok ülkede çalışmalar devam ederken Almanya ve Rusya, halen insanlar üzerinde denemesi süren aşılarının  muhtemelen önümüzdeki üç ay içinde kullanıma hazır hale geleceğini açıkladı. Almanya merkezli BioNTech CEO’su ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Amerikan yayın kuruluşu CNN’e, Amerikan ilaç devi Pfizer ile birlikte yürüttükleri aşıda gelinen aşamayı anlattı.

 Prof. Dr. Şahin geliştirdikleri aşının ekim ortası veya kasım ayı başında yasal onay için hazır olacağını ve ardından aşılamaya başlayabileceklerinden emin olduklarını söyledi.
 
Şahin geliştirdikleri ‘BNT162’ adlı aşının mükemmele yakın olduğunu ve yıl sonuna kadar 100 milyon doz, 2021’de de 1.3 milyar doz sağlamayı planladıklarını belirtti.

ÜLKELER YAKINDA İZİN VERİR

Aşının hem genç yetişkinlerde hem de yaşlılarda antikor tepkilerinin şimdiye kadar en az yan etki ile güçlü olduğunu kanıtladığını iddia eden Prof. Dr. Şahin, şöyle devam etti:

“Güvenli bir ürünümüz olduğuna inanıyorum ve bence bu aşı etkili olacak. Ülkeler acil kullanım için bu aşılara yakında izin verecektir Sık sık ateş görmüyoruz. Aşı denemelerine katılanların yalnızca küçük bir kısmında ateş var. Ayrıca baş ağrısı veya yorgunluk hissi gibi çok daha düşük semptomlar görüyoruz. Bu tür aşılarda görülen semptomlar geçicidir, genellikle bir veya iki gün gözlenir ve sonra kaybolur.”

30 BİN KİŞİDE DENENİYOR

ABD, temmuz ayında, 100 milyon doz COVID-19 aşısı üretmek için Pfizer ile 1.95 milyar dolarlık (16.6 milyar TL) bir anlaşma yaptıklarını duyurmuştu. ABD Başkanı Donald Trump da, koronavirüs aşısının 3 Kasım’da yapılacak ABD başkanlık seçimlerine kadar hazır olacağını söyleyerek bu tarihi vurgulamıştı. Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre Pfizer ve BioNTech’in aşısı, dünya çapında yapılan klinik denemelerdeki 34 aşıdan biri. Aşı için piyasaya çıkmadan önceki son aşama olan 30 bin kişilik Faz 3 denemelerine temmuz ayında başlanmıştı.

RUSYA'DA TARİH VERDİ

Corona virüsüne karşı aşı ve ilaç için birçok ülkede çalışmalar devam ederken geçen ay içerisinde Sputnik V isimli bir aşı geliştirdiklerini ve buna tescil verdiklerini duyuran Rusya’da çalışmalar sürüyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko aşı için merak edilen tarihi açıkladı.

Sputnik V isimli corona virüsü aşısına tescil vererek dünyada bir ilke imza atan Rusya’dan yeni bir açıklama geldi… Rus yetkililer geliştirilen ikinci corona virüsü aşısındaki ikinci fazın tamamlandığını duyurdu.

İNSANLAR ÜSTÜNDEKİ DENEME TAMAMLANDI

Rus yetkililer, Vector Viroloji Enstitüsü'nün geliştirdiği aşının insanlar üzerindeki denemelerinin tamamlandığını duyurdu. İkinci faz olarak da bilinen bu süreç hakkında açıklamayı Rus denetim kuruluşu Rospotrebnadzor yetkilileri yaptı.

Yetkililer, “Bugün 20 kişilik son grubu hastaneden taburcu ettik. 100 gönüllünün hepsine iki doz verdik ve hastanede 23 günlük gözetim süreci tamamlandı. Gönüllülerin sağlık durumu iyi” dedi.

RUSYA'NIN AŞISIYLA İLGİLİ TARİH BELLİ OLDU

TASS Haber Ajansı,Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko'nun “Rus halkına Covid-19 aşısını Kasım-Aralık'ta yapacağız” dediğini aktarmıştı.

(Ajanslar)Üye OlÜye Girişi