Almanya'da emekli maaşı enflasyonun iki katı arttı

 

Almanya'da emekli maaşı son 8 yılda enflasyondan iki kat fazla arttı.

02.01.2020
Yazı Boyutu:  
Almanya'da 2010-2018 yılları arasında ortalama emekli maaşı yüzde 22,4 artış gösterirken, fiyat artışları yüzde 11,4 seviyesinde kaldı. Sol Parti, bu artışın 'hükümetin siyasi erdeminden değil, güçlü ekonomiden kaynakladığına' dikkat çekerek, emekli maaşlarına daha fazla zam istedi.

Almanya’da 2010-2018 yılları arasında ortalama emekli maaşı enflasyondan daha fazla arttı. Alman Yazı İşleri Ağı’nın (RND) haberine göre bu dönemde ortalama emekli maaşı yüzde 22,4 artış gösterirerek 740 eurodan 906 euroya yükseldi.

Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın verilerine göre aynı dönemde fiyat artışları ise yüzde 11,4 seviyesinde kaldı. Bir önceki 10 yılda durum tam tersi bir seyir izlemişti. 2000-2010 arasında ortalama emekli maaşı yüzde 6 artış göstermiş, fiyatlar ise yüzde 16,6 seviyesinde artmıştı.

Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın verilerini değerlendiren Sol Partili milletvekili Sabine Zimmermann, “Federal hükümetin geçtiğimiz yıllarda yaptığı emekli maaşı zamlarının üzerine yatması için bir neden yok. Bunun (zamların) tek nedeni siyasi erdem değil güçlü ekonomidir” dedi. Zimmermann emekli maaşının artırılması için hükümete çağrıda bulundu.

2019 yılı başında uluslararası danışmanlık şirketi Ernst & Young tarafından yapılan bir kamuoyu araştırması Almanya’da yaşlılık döneminde yoksulluk yaşayacağına dair endişe duyanların sayısının arttığını göstermişti. Araştırmaya göre Almanya’da halkın yüzde 56’sı emeklilik dönemi geldiğinde alacağı maaşın ve kişisel hayat standardının güvence altında olmadığı görüşünde olduğunu söylemişti. (DW Türkçe)


Üye OlÜye Girişi