Almanya'da koronavirüse 'aşk vizesi'

 

Almanya Covid-19 salgını önlemlere kapsamında evli olmayan çiftler için aldığı seyahat yasağını kaldırdı

09.08.2020
Yazı Boyutu:  
Almanya, Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle bir araya gelemeyen çiftler için seyahat yasağını kaldırıyor. Pazartesi gününden itibaren evli olmayan sevgililerden Almanya dışında olan ülkeye giriş yapabilecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sevgilisi Almanya'da olan ve yüksek Covid-19 riskli olarak kabul edilen ülkelerden gelenlerin de Almanya'ya girmesine belli şartlar altında izin verileceği belirtildi. Buna göre, Türkiye'den gelen eşler de ülkeye kabul edilecek.

Bakanlığa göre, çiftlerden bu haktan yararlanabilmek için pandemi öncesinde de ilişkilerinin olduğunu kanıtlamaları istenecek. Ayrıca, Almanya'da yaşayan sevgilinin diğerine davetiye göndermesi ve çiftin ilişki yaşadıklarını onaylayan bir beyan imzalaması gerekecek.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin çoğu mart ayından bu yana Birlik dışındaki ülkelere sınırlarını kapalı tutuyor. Şimdiye kadar zorunlu işçiler ve bir AB vatandaşıyla evli olanlara istisnai olarak giriş izni veriliyordu.

Almanya'nın bu kararıyla evli olmayan çiftlerin de aylar sonra 'kavuşmasının' önü açıldı.

Avusturya, Norveç ve Danimarka, sevgilileri "aşk vizesi" kapsamında seyahat yasağından muaf tutulan ilk ülkeler olmuştu.

Avrupa Komisyonu ise cuma günü diğer AB ülkelerine evli olmayan çiftler için sınırları açma çağrısını yineledi.

Sosyal medyada uzun süredir "Aşk Turizm Değildir" (#LoveIsNotTourism) ve "Aşk Temel İhtiyaçtır" gibi etiketlerle sevgililere sınırları açılması için kampanyalar yürütülüyordu. (EuroNews)


Üye OlÜye Girişi