Almanya'da yeni dönem: Şimdi Türkiye'nin işi daha zor

 

Almanya’da oylarını düşüren Merkel birinci, ırkçı AfD rekor oyla 3. parti oldu. AfD, müslüman ve göçmen düşmanlığıyla tanınıyor

24.09.2017
Yazı Boyutu:  
Almanya seçimlerinde sandık çıkış anketleri yayınlandı. Anketlere göre, Hristiyan  Demokrat Birlik  (CDU)/Hristiyan Sosyal Birlik'in (CSU) beklenildiği gibi seçimlerin galibi. Sosyal Demokratlar (SPD), Almanya için Alternatif Parti (AfD), Sol Parti, Hür Demokrat Parti(FDP), GRÜNE-G/EFA barajı geçen diğer partiler.

İlk anket şöyle:

CDU/CSU-EPP: 32.5 %
SPD: 20%
AfD-ENF: 13%
FDP-ALDE: 10.5%
YEŞİLLER: 9.5%
SOL PARTİ: 9%

İlk sonuçlara göre mecliste, CDU/CSU 216, SPD 133, AFD 89, Grüne 63, Linke ise 60 koltuğun sahibi oldu.

 SOSYAL DEMOKRATLAR: AĞIR BİR YENİLGİ ALDIK

2. Dünya savaşının en düşük oyunu alan sosyal demokratlar, ağır bir yenilgi aldıklarını, artık koalisyonda bulunmalarının zor olduğunu ve muhalefete geçeceklerini açıkladı.

SPD lideri Schultz ise bugünü, “Alman sosyal demokrasisi için acı ve zor bir gün” olarak niteledi.

Sosyal demokratların son 5 seçimdeki oy değişimi şöyle:

2005: 34.2%
1998: 40.9%
2002: 38.5%
2009: 23%
2013: 25.7%
2017: 20-21% (Sandık çıkış anketi)AŞIRI SAĞ MECLİSTE

Seçimlerde bir diğer beklenen sonuç ise aşırı sağ AfD’nin meclise girmesiydi. Seçimlerde 3. parti olan AfD’nin sempatizanları sonucu Almanya Ulusal Marşı söyleyerek kutladı. Guardian Almanya büro şefinin aktardığına göre, AfD lideri Gauland, “Ülkemizi ve halkımızı geri alacağız” açıklamasında bulundu.

Alman Şansöyle Merkel, seçim galibiyetinin ardından bir açıklama yaptı. Merkel, “AfD’ye oy veren seçmenlerimizi geri kazanmak istiyoruz” diye konuştu. Merkel’in liderliğini yaptığı CDU da son yılların en düşük oyunu aldı. CDU seçmenlerinin oylarının önemli bir kısmının AfD’ye kaydığı düşünülüyor.

MERKEL: STRATEJİK HEDEFLERİMİZE ULAŞTIK

Seçim akşamının sürprizini yapan meçhul seçmen oldu ve kamuoyu araştırma şirketlerini bir kez daha cezalandırdı. Siyasi atmosferin analizini yapanlar, Angela Merkel'i yüzde 40 yakın bir noktada konumlandırıyordu. Ancak seçimin sonunda Hristiyan Birlik partileri (CDS/CSU) 1949 yılından bu yana en kötü sonuçlarından birini aldı. Merkel'in seçimden sonra yaptığı "Bize karşı hükümet kurulamaz" dedi. 

SPD MUHALEFETE DÖNMEK İSTİYOR

Hristiyan Birlik partileri seçmenlerini özellikle Hür Demokrat Parti'ye (FDP) kaptırdı; ancak Birlik partilerinden Almanya için Alternatif'e (AfD) kayanlar da oldu.

Seçim sonuçları Hristiyan Birlik partilerinin özellikle genç seçmenleri mobilize etmeyi başaramadığını gösteriyor. Birlik partilerinin çöküşünde Hristiyan Sosyal Birlik'in (CSU) Bavyera eyaletinde elde ettiği kötü sonuç da etkili oldu. Hristiyan Sosyal Birlik (CSU), 2013 seçimlerine kıyasla yüzde 10'dan fazla oy kaybetti ve CSU Genel Başkanı Horst Seehofer, seçim sonrası yaptığı açıklamada partisinin sağa kayacağı mesajı verdi.

Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) rekor seviyedeki oy kaybı Angela Merkel'in elindeki koalisyon seçeneklerinden birini aldı. Nitekim ilk sonuçların açıklanmasından kısa bir süre sonra SPD'nin önde gelen üyeleri, büyük koalisyona devam edilmeyeceği mesajı verdi.Partisinin seçimde stratejik hedeflerine ulaştığını belirten Merkel, “Biz en büyük gücüz, hükümeti kurma görevi bize verildi ve bir karşı hükümet kurulamaz” dedi. Merkel, yüzde 33’ten daha iyi sonuçlar almayı umduklarını ancak sağ-popülist AfD’nin meclise girmesi sonrası kendilerine “büyük bir görev” düştüğünü belirtti.

KOALİSYON OLASILIKLARI

Yeşiller partisi, olası bir koalisyon ortaklığına açık kapı bıraktı. Partinin liste başı adayı Katrin Göring-Eckardt, ancak hükümet ortağı olurlarsa “kolay bir ortak olmayacaklarını ve zorlu bir pazarlık süreci yaşanacağını“ söyledi. Yeşiller lideri, sağ popülist AfD ile bir ortaklığa kesinlikle yanaşmayacağını da açıkladı. Yeşiller’in diğer liste başı adayı Cem Özdemir de “Biz bu ülkeyi değiştirmek istiyoruz“ diyerek koalisyon ortağı olabileceklerine işaret etti.

Özdemir, Naziler tekrar parlamentoda ifadesini kullanırken, Alman demokrasisine yapılacak herhangi bir saldırıya izin vermeyeceklerini dile getirdi.

SPD’nin koalisyona kapıyı kapatması üzerine, CDU, Hür Demokratlar ve Yeşiller Koalisyonu olasılığı konuşuyor.

SİYASETİN YENİ AKTÖRE AfD

Sağ popülist AfD Federal Meclis'e üçüncü parti olarak girmesiyle Alman meclisinde yeni bir dönem başladı. Peki, göçmen, mülteci ve Müslümanlara karşı politikalarıyla sivrilen parti bugüne nasıl geldi?
 
Göç ve İslam karşıtı söylemleriyle dikkat çeken sağ-popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi, Federal Meclis'e üçüncü parti olarak girdi. AfD, ilk tahminlere göre, yüzde 12,8 oranında oy alarak Federal Meclis'in üçüncü büyük partisi oldu. AfD'nin sandalye sayısı ise 93. AfD tüm Doğu eyaletleri dahil olmak üzere 16 eyaletin 13'ünün parlamentosunda temsil ediliyor.

AfD NEYİ SAVUNUYOR?

Almanya İçin Alternatif partisinin eyalet seçimlerinde elde ettiği başarılar Angela Merkel'in özellikle Suriye ve diğer Arap ülkelerinden gelen göçmenlere yönelik olarak yürüttüğü "Hoşgeldiniz" politikasının yarattığı halk tepkisine dayandırılıyor. 2015 yılından bu yana Almanya'ya gelen göçmen sayısı 1,5 milyon.

2013'te Euro karşıtı bir parti olarak kurulan AfD, Avrupa sınırlarının kapatılması, Almanya ulusal sınırındaki kontrollerin sıklaştırılması ve göçmen kamplarının Almanya dışında kurulmasını talep ediyor. Parti ayrıca sığınma hakkı reddedilenlerin ülkeden derhal sınırdışı edilmesi ve yabancıların ülkelerine geri dönmesi için finansal yardım yapılmasını istiyor. AfD'ye göre Almanya'da kalmasına izin verilecek az sayıdaki göçmen Alman toplumuna tamamen entegre olmak zorunda. Parti Alman kültür ve dilinin önceliğini vurgularken, İslam'ın Alman toplumunun bir parçası olmasını reddediyor.

EURO KARŞITLIĞI

Parti kurulduğu 2013 yılında Yunanistan gibi borcu yüksek Avrupa Birliği üyelerine ekonomik yardım yapılmasına karşı çıkıyordu. Partinin ilk sözcüsü Bern Lucke, partiyi "ne sağ, ne sol olan yeni bir tür" olarak tanımlıyordu. AfD 2013 yılındaki genel seçimlerde yüzde 5'lik barajı geçmeyi başaramadı ancak 2014 yılında düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde yüzde 7,1 oy almayı başardı. Partinin ilk siyasş başarısı buydu. Parti "Avrupa Birleşik Devletleri" fikrini reddediyor ve Birliğe üye ülkelerin ulusal sınırlara çekilmesini ve Euro para biriminin kaldırılmasını istiyor.

AfD'NİN TÜRKİYE POLİTİKALARI

Almanya İçin Alternatif Partisi, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkıyor. Hemen tüm siyasi partilerin seçim kampanyalarında olduğu gibi AfD'nin de seçim kampanyasında da Türkiye politikalarına yer verildi. Türkiye'ye yönelik sert açıklamalar yapan partinin ilk çıkışlarından biri Türkiye'de 16 Nisan'da yapılan Anayasa değişikliği referandumu döneminde oldu. O dönem partinin yönetim kurulu üyesi olan ve ardından Alexander Gauland ile partinin eş başkanlığına seçilen Alice Weidel, referandumda ‘Evet' oyu kullanan Almanyalı Türklerin, ülkelerine geri dönmelerini talep etmişti. Açıklama Almanya'da büyük tepki görmüş ve çifte vatandaşlık tartışmalarının yeniden alevlenmesine yol açmıştı. Partinin diğer eş başkanı ve Federal Meclis seçimleri için liste başı adayı Gauland DW'de katıldığı seçim programında, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduğunu ve bu bağlamda tüm mali yardımların kesilmesi gerektiğini savunmuş, "Erdoğan, Yeni Osmanlıcı siyaset gütmediği sürece Türkiye'nin NATO üyeliğinin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum" diye de eklemişti.
Gauland, Federal hükümetin Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz'a yönelik sözleriyle de büyük bir tartışmaya yol açmıştı. AfD eş başkanı, Özoğuz'un bir gazeteye verdiği demecindeki "Dilin ötesinde, spesifik bir Alman kültürünü kolayca tanımlayamazsınız” ifadelerini sert bir dille eleştirmişti. Gauland, "Bunu Türk kökenli bir Alman söylüyor. Onu Eichsfeld'e davet edin ve ona spesifik Alman kültürünün ne olduğunu anlatın. O zaman bir daha hiç buraya gelmez ve biz de onu, Tanrı'ya şükür, Anadolu'ya gönderir bertaraf ederiz” sözleri nedeniyle büyük tepki görmüştü. Tepki üzerine geri adım atan Gauland, sözlerinin "gerçekten biraz sert" olduğunu belirtmişti.İSLAM'A VE MÜSLÜMANLARA KARŞI

Almanya İçin Alternatif partisi, İslam'ın siyasi bir doktrin olduğunu savunuyor. Alexander Gauland bu görüşlerine, "din özgürlüğünün İslam dininde yeri olmamasını" gerekçe gösteriyor. Diğer partilerin aksine AfD, İslam ve İslam'ın kötüye kullanılması ayrımını yapmıyor ve bunun yapılmasına karşı çıkıyor. Parti, "dini bir emperyalizm olduğu" gerekçesiyle minare ve ezanının yasaklanmasından yana tavır alıyor. Parti, imamların yurt dışından finanse edilmesine olduğu kadar imamların Almanya'da eğitilmesine de karşı çıkıyor. Peki, imamlar nereden gelmeli sorusuna ise Gauland kısaca "Bunu Müslümanlar kendileri çözmeli" yanıtını veriyor.

Eş başkan Alice Weidel ise her sabah uyandığında ilk olarak Google'da "bıçak" ve "adam" sözcükleriyle arama yaptığını belirtiyor. Kendisi de eşcinsel olan Weidel, partneriyle birlikte bazı semtlerde sokakta dolaşamadıklarını öne sürüyor. AfD eş başkanı, Müslümanların yoğunlukta olduğu "sorunlu semtlerde" eşcinsellere yönelik şiddet içeren saldırılar düzenlendiğini belirtiyor. Weidel, özgürlüklerin tehlike altında olduğunu belirterek "Ve bunu istemiyorum" dedi.

AfD İİN NE SÖYLÜYORLAR?

Son haftalardaki seçim anketlerinde AfD’nin oy oranlarının artması üzerine iktidar ve muhalefetteki tüm partiler, AfD'nin politikalarının "anayasaya düşman eğilim" gösterdiğine dikkat çekerek, ülkenin geleceği konusunda uyarılarda bulundu. SPD'li Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, AfD'nin federal meclise girme olasılığına karşı "O zaman İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez parlamentoya yine gerçek Naziler girmiş olacak” ifadesini kullandı. Sosyal Demokrat Parti SPD’nin başbakan adayı Martin Schulz, AfD’nin seçimde başarı kazanmasının utanç verici olduğunu ve bu durumun Almanya’nın itibarını zedeleyeceğine dikkat çekti. Hristiyan Sosyal Birlik partisi (CSU) Genel Sekreteri Andreas Scheuer, AfD'nin gerçekte Alman devletini tanımayan ve ona karşı mücadele eden bir yalan partisi olduğunu ifade etti. Sol Parti Eş Başkanı Katja Kipping de AfD'nin üçüncü parti olması olasılığına yönelik, "Bu ülke için, içeriye ve dışarıya doğru yıkıcı bir işaret olur” dedi.

© Deutsche Welle Türkçe

Üye OlÜye Girişi