Almanya'daki Erdoğan'ın devasa heykeli kaldırıldı

 

Wiesbaden'e düzenlenen bianel kapsamında dikilen 4 metre yüksekliğindeki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın heykeli güvenlik gerekçesiyle kaldırıldı.

29.08.2018
Yazı Boyutu:  
Almanya'nın Wiesbaden kentinde  Bienal  kapsamında  dikilen Erdoğan heykelinin, büyük tartışma koparması, hem yandaşlar hem de karşıtlarını bölgeye toplaması ve saldırıya uğraması sonrası güvenlik riski oluşturduğuna karar verildi. Pazartesi gecesi Alman Birliği Meydanı'na dikilen 4 metrelik altından heykel salı gecesi taşındı.

Almanya'da 'sanat' için dikilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan heykeli büyük gürültü koparması üzerine yaklaşık 24 saat sonra kaldırıldı.

"Festival sırasında insan benzeri heykel dikilmesine izin verildiğini ancak Erdoğan heykeli dikileceğinin bilinmediğini" duyuran Wiesbaden Belediyesi, Twitter üzerinden şu açıklamayı yaptı:

"Büyükşehir Belediye Başkanı Sven Gerich ve Zabıta Müdürü Oliver Franz eyalet polis teşkilatıyla birlikte güvenliği daha fazla garanti edilemeyeceği için heykelin kaldırılmasını kararlaştırdı. Bu karar Belediye Meclisi görüşmelerinde varılan sonuçla örtüşmektedir.''

 

Nach der Inanspruchnahme eines Krans, wurde die Statue nun aufgeladen.
Sie wird durch die @FeuerwehrWI nun abtransportiert.
Aus unserer Sicht verlief der Einsatz friedlich.


Polis, salı akşamı Erdoğan taraftarları ile karşıtlarının heykelin çevresinde tartıştıklarını, tartışmaların olaysız kapandığını açıkladı. Gazeteler ise Zabıta Müdürü Franz'ın "Sözlü atışmalar zamanla itiş kakışa dönüştü ve bıçaklı kişiler de görüldü" sözlerine yer verdi.

Pazartesi dikilen 4 metre yüksekliğinde ve altın rengindeki Erdoğan heykeli salı geceyarısı itfaiyeye ait bir vinçle sökülerek meydandan uzaklaştırıldı.

Bölge polisi Twitter hesabından bir video paylaşarak, "Heykel vinç yardımıyla kamyona yüklendi. Heykel itfaiye tarafından nakledilecek. Kaldırma faaliyeti bizim açımızdan olaysız geçti" dedi. (Patronlar Dünyası)

Üye OlÜye Girişi