Almanya'nın istediği oldu: Gazeteci Deniz Yücel serbest bırakıldı

 

Terör propagandası savıyla Türkiye'de bir yıldır tutuklu olan Alman "Die Welt" Gazetesinin temsilcisi gazeteci Deniz Yücel, serbest bırakıldı.

16.02.2018
Yazı Boyutu:  
Türkiye ile Almanya arasında uzun süredir yaşanan gerilimin önemli nedenlerinden biri sayılan, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek ve terör progpagandası" yapmak gibi iddialarla Türkiye'de bir yıldır cezaevinde tutulan  Alman "Die Welt" gazetesinin Türkiye Temsilcisi Gazeteci Deniz Yücel'e tahliye kararı çıktı. Alman Dışişleri Bakanlığı da tahliyeyi doğruladı.AVUKATI DUYURDU

Deniz Yücel'in Türkiye temsilcisi olduğu Die Welt Gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, "Nihayet! Bir yılı aşkın süredir Türkiye'de alıkonulan Welt muhabiri Deniz Yücel serbest kalıyor. Avukatı Veysel Ok bu bilgiyi verdi" denildi.

Deniz Yücel'in avukatı Veysel Ok da gazetecinin serbest bırakıldığını doğruladı. Ok, Twitter hesabından, "Ve nihayet müvekkilim Deniz Yücel hakkında tahliye kararı çıktı. #gazeteciliksucdegildir." diyeyazdı.

ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: ANLAŞMA YOK

Alman Dışişleri Bakanlığı da tahliye kararını teyit etti. Bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "Şu anda medyada dolaşan bu haberi teyit edebileceğim sinyalleri aldım" ifadesini kullandı. Sözcü, "Şimdi tabii önümüzdeki dakika ve saatlerde ne olacağını bekleyip görmek zorundayız" diye ekledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, gazetecilerin sorusu üzerine, Yücel'in serbest bırakılması için Türkiye ile herhangi bir “anlaşma” yapılmadığının altını çizdi. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Der Spiegel dergisine bir süre önce verdiği demeçte, Yücel’in serbest kalması hâlinde, Türkiye’nin beklediği silah ihracatına yeşil ışık yakılabileceği mesajı vermişti.

18 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Yücel hakkında 18 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

Yücel'in tutuksuz yargılanacağını belirten Die Welt, mahkemenin hâlen Silivri Cezaevi’nde tutulan Yücel’e yurt dışına çıkış yasağı koymadığını bildirdi.

14 Şubat 2017’de kendi isteğiyle ifade vermek için gittiği emniyette gözaltına alınan Yücel, 27 Şubat'ta "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör propagandası yapmak" suçlamasıyla tutuklanmıştı. Deniz Yücel hakkında o tarihten bu yana henüz iddianame hazırlanmamıştı.

Die Welt'i bağlı olduğu Springer Yayınevi Yönetim Kurulu Başkanı Mathias Döpfner de ilk değerlendirmesinde, “Çok sevinçliyiz ve Deniz Yücel’in bir yılı aşkın süreden sonra nihayet serbest kalıyor olması bizi çok hafifletti” dedi.YILDIRIM'IN ALMANYA ZİYARETİ

Tutukluluğu Ankara-Berlin ilişkilerinde gerginliğe neden olan Yücel'in tahliyesine dair karar, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım'ın Münih Güvenlik Konferansı için Almanya'da olduğu dönemde alındı. Yıldırım, Perşembe günü de Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmüştü. İki lider, ilişkileri yoğunlaştırma mesajı vermişti.

18 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Deniz Yücel hakkında 18 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

BAŞBAKAN SİNYALİNİ VERMİŞTİ

Başbakan Binali Yıldırım, Alman Şansölyesi Merkel ile yapacağı görüşme öncesi Berlin-Ankara hattında gerilime sebep olan tutuklu gazeteci Deniz Yücel hakkında "Ben onun kısa zaman içinde serbest kalacağını umuyorum. Kısa bir sürede gelişme olacağı görüşündeyim" demişti.

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Deniz Yücel geçen yıl 14 Şubat'ta İstanbul'da kendi isteğiyle ifade vermek üzere gittiği emniyette gözaltına alınmış, 27 Şubat'ta da 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör propagandası yapmak' suçlamasıyla tutuklanmıştı. Silivri Cezaevi'nde tutulan Yücel hakkında henüz iddianame hazırlanmadı. Almanya, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için Yücel'de dahil olmak üzere Türkiye'de siyasi gerekçelerle tutuklu bulunan altı Alman vatandaşının serbest bırakılmasını talep etmişti. Yücel'in Türk ve Alman vatandaşlığı bulunuyor.
(DW TÜRKÇE)


Üye OlÜye Girişi