Altan Kardeşler ile Ilıcak’ın dosyaları tekrar İstinaf'ta

 

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, gazeteci yazarlar Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu.

05.07.2019
Yazı Boyutu:  
Yargıtay, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın “anayasayı ihlal” değil, “FETÖ'ye bilerek ve isteyerek yardım etme suçunu” işlediklerine karar verdi. Mehmet Altan’ın ise beraatına karar verilmesine hükmetti. Avukat Cinmen, "Mahkumiyet kararları hukuken kabul edilebilir değildi” dedi. Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın tahliye taleplerini ise reddetti.

Kararda Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın “anayasayı ihlal” değil, “FETÖ'ye bilerek ve isteyerek yardım etme” suçunu işledikleri belirtildi.

Yargıtay, Mehmet Altan'ın, yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığından beraatına karar verilmesine hükmetti.

Dosya tekrar istinaf mahkemesine gidecek

Avukat Ergin Cinmen Yargıtay kararını bianet’e şöyle değerlendirdi:

“Karar savcının tebliğnamesi çerçevesinde verilen bir karar. TCK 309. Maddeden verilmiş olan ağırlaştırışmış müebbet hapis kararını, TCK’nın 134. Maddesi uyarınca ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” suçlamasını uygun görerek bozdu. Mehmet Altan’la ilgili de ‘ortada suç yoktur diyerek’ beraat kararı verilmesi gerektiğine hükmetti.

“Bundan sonra dosya istinaf mahkemesine gidecek. İstinaf karara uyup Yargıtay kararı çerçevesinde belli bir hüküm verebilir ya da kendi kararında direnebilir. Kararında direnirse dosya bu kez Yargıtay Ceza Genel Kuruluna gidecek.”

Cinmen, “Bu dosyada zaten suç teşkil eden hiçbir fiil yok. Hapis cezaları fiilerine değil düşüncelerine göre verildi. Mahkumiyet kararları hukuken kabul edilebilir değildi” diye konuştu.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında olduğu 6 kişiye verilen “ağırlaştırılmış müebbet” 2 Ekim 2018’de cezasını onamıştı.

Mehmet Altan 27 Haziran 2018’de tahliye edilirken iki isim halen tutuklu. 

Üye OlÜye Girişi