Altı aylık kızıyla cezaevine konulan Ayşe Öğretmen'e özgürlük!

 

Beyaz Show programına canlı yayında “Çocuklar Ölmesin” dediği için hakkında dava açılarak hapis cezası alan öğretmen Ayşe Çelik kızı Deran ile cezaevine konuldu.

20.04.2018
Yazı Boyutu:  
Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show programına telefonla bağlanarak Kürt nüfusunun çoğunlukta olduğu kentlerde yaşanan sokağa çıkma yasaklarını anlatarak, “Çocuklar ölmesin” dediği  için İstanbul Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen 1 yıl 3 ay hapis cezasının , İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'nce onanması üzerine Ayşe Öğretmen'in 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın  arefesinde,  6 aylık bebeği Deran ile Diyarbakır'da cezaevine kapatıldı.

Ayşe Çelik'in bebeğiyle Cezaevine konulmasına sosyal medyadan sert tepki geldi. çok sayıda kadın örgütü insiyatifi, CHP, HDP ve diğer sol parti  temsilcileri, kitle örgüt, Ayşe öğretmene özgürlük çağrısında bulunarak twitter ve facebook hesaplarından hashtag'lar oluşturarak paylaşımlarda bulundular 
Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show’daki sözleri nedeniyle, ‘Ayşe öğretmen’ diye anılan Çelik hakkında ‘terör örgütü propagandası yapma’ iddiasıyla dava açılmıştı. Çelik’e verilen bir yıl üç ay hapis cezası 2 Ekim 2017’de onanmıştı.

Çelik, bebeğine hayatının ilk altı ayında evinde anne sütü verebilmek için infaz erteleme istemişti. Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman, infazının ertelenmesi savcılığa başvuru yapmıştı. Başvuru üzerine Çelik’in cezasının infazı bugüne ertelenmişti.Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman  Anayaas Mahkemesi'ne Çelik’in hapse girmemesi için hak ihlali ve infaz durdurma başvurusu yapmıştı. AYM Çelik için herhangi bir karar vermedi.

23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI'NDA DERAN DA HAPİSTE

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Çelik ve avukatı Karaman, bugün Diyarbakır adliyesine giderek savcılığa 10 günlük infaz erteleme talebinde bulundu. Ancak savcılık başvuruyu reddetti.Ne adliye girişinde ne de çıkışında öğretmenin açıklama yapmasına izin verilmedi. Ayşe Çelik, HDP’li Feleknas Uca ve CHP İzmir milletvekili  Zeynep Altıok’la evine gitti.

Ayşe Öğretmen daha sonra Deran ve eşyalarıyla birlikte tekrar adliyeye getirildi.


Adliyede evrak işlemleri tamamlanan Çelik, burada bekleyen polis ekibine teslim edilerek cezaevine gönderildi.

Öğretmen Ayşe Çelik, saat 17.45’te polis aracıyla Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne getirildi. Çelik, hakkındaki hapis cezasının infazı için cezaevi görevlilerine teslim edildi.

Fotoğraflar: twitter- arsiv)Üye OlÜye Girişi