'Altın Kedi Ödülleri' sahiplerini buldu

 

16. İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali sona erdi. Festival kapsamında düzenlenen yarışmada, 10 filme ödül verildi

23.11.2015
Yazı Boyutu:  
16. Uluslararası Kısa Film Festivali sona erdi. Jüri Başkanlığını ünlü yönetmen Serdar Akar'ın yaptığı yarışmada 10 ödül verildi. Festivalde İlker Çatak'ın “Sadakat” filmi En İyi Yerli Film seçilirken, En İyi Yabancı Film Ödülü ise Polonyalı yönetmen Tomasz Protokowicz'in "A Long Time Ago in Silesia" filmine gitti.

İzmirli sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği Festival, 17 – 22 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti. 87  ülkeden bin 600 filmin başvurduğu, 400 filmin seçildiği festivalde; finale kalan 35 film “Altın Kedi Ödülü” için yarıştı.

Festivale büyük ilgi

Festivalin onur konuğu yönetmen Tunç Başaran'ın da katıldığı Ödül töreninde konuşan Festival Direktörü Yusuf Saygı, "Sinema İzmir'e çok yakışıyor. Bu coğrafya da ekrana yakışıyor. İzmir'i sinema ile daha da iyi tanıtacağımıza inanıyoruz" dedi.

Festivalin jüri üyesi yönetmen Serdar Akar ise kısa filmlerin uzunların annesi olduğunu, gereken saygı ve ilgiyi fazlasıyla hak ettiğini düşündüğünü belirterek, organizasyonu yapanlara ve destek verenlere teşekkür etti.

EN İYİLER SEÇİLDİ

Başkanlığını Türk sinemasının usta yönetmeni Serdar Akar’ın yaptığı, oyuncu Vildan Atasever ile Yiğit Özşener, görüntü yönetmeni Andreas Sinanos ve Macar Sinema yazarı Gyorgy Baron’dan oluşan jüri 6 dalda değerlendirme yaptı.

En İyi Ulusal Animasyonda dalında  "Altın Vuruş" filmi ile Gökalp Gönen ödül alırken; Ulusal Deneysel dalında "Serkan Ertekin"in "Aidiyet " filmi, Ulusal Belgesel Kategorisi'nde ise "Godesbana"nın yönetmeni Nursena Şimşek ödül aldı.

Gençlik Ödülü sahibi ise "Tuhaf Zamanlar" isimli filmiyle Mehmet Emrah Erkanı'nın oldu.

Ulusal film dalında üç ödül verildi. Birincilik ödülünü Gezi'de kaybedilen gençlere adanan "Sadakat filmiyle" İlker Çatak aldı. Bu dalda ikincilik ödülü "Wong Kar Wai Üzerine Kısa Bir Film" ile Ömer Çapaoğlu, Serdar Önal, üçüncülük ödülünü ise yönetmen Umut Güven, mültecilerin durumunu çocukların gözlerinden anlatan "Duvarların Arkası" filmiyle aldı.

Uluslararası kategoride birincilik ödülü İkinci Dünya Savaşı'nda parçalanmış bir aileyi anlatan "A Long Time Ago in Silesia" filminin yönetmeni Tomasz Protokowicz'e verildi. Bu dalda ikincilik ödülünü "Kozmak" filmi ile Alireza Salmanpour, üçüncülük ödülünü ise "Sormeh" filmiyle Azadeh Ghochagh aldı.

Üye OlÜye Girişi