Altın Koza'ya kadın damgası

 

Altın Koza Uluslararası Film Festivali'nde finale kalan 15 uzun metrajlı filmden 7'sinin yönetmeni kadın

05.09.2015
Yazı Boyutu:  

14- 20 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek  Altın Koza uluslararası Film Festivali'nin finalinde yarışacak uzun metrajlı 15 filmden 7'sinin yönetmeni kadın.

Türkiye'nin en prestijli film festivallerinden Altın Koza Uluslararası Film Festivali, bu yıl 14-20 Eylül tarihleri arasında 22'inci kez gerçekleştirilecek Festivalin en merakla beklenen bölümlerinden biri olan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın finalistleri de belli oldu. 58 film'den 15'i finale kalmayı başardı.


Bu arada Festival Jürisi, Onur Ödülleri'ni alacak isimleri ise Türker İnanoğlu, Ayşen Gruda ve Aytaç Arman olarak belirledi. Türk sinemasının üç büyük ustasına  Altın Koza'da Onur ödülleri  14 Eylül 'de yapılacak açılış töreninde verilecek.

Festivalin Uzun metrajlı Filmler yarışmasına ise ilk kez kadın yönetmenler damga vuruyor. Festival'de yarışacak 15 filmden 7'sinin yönetmeni kadın.

Festival'de finalde yarışacak yönetmenler ve filmleri şöyle:

Emin Alper'in "Abluka", Senem Tüzen'in "Anayurdu", Nesli Çölgeçen'in "Çalsın Sazlar", Tunç Davut'un "Dolanma", Faruk Hacıhafızoğlu'nun "Kar Korsanları", Çiğdem Sezgin'in "Kasap Havası", Mehmet Eryılmaz'ın "Misafir", Emine Emel Balcı'nın "Nefesim Kesilene Kadar", Selim Evci'nin "Saklı", Tolga Karaçelik'in "Sarmaşık", Ahu Öztürk'ün "Toz Bezi", Çağıl Nurhak Aydoğdu'nun "Yarım", Görkem Yeltan'ın "Yemekteydik ve Karar Verdim", Barış Atay'ın "Eksik" ve Erden Kıral'ın "Gece".

Erkek yönetmenlerin filmleri arasında Emin Alper'in Toronto ve Venedik Film Festivali'nde yarışacak son filmi Abluka; Tolga Karaçelik'in yine Toronto yolcusu filmi Sarmaşık; Saraybosna Film Festivali'nin ana yarışma seçkisinde yer alan Dolanma ve Barış Atay imzalı Eksik dikkati çekiyor.

Yarışma bölümü kapsamında "En İyi Film" ödülüne layık görülecek eser, 350 bin liralık büyük ödülün de sahibi olacak.Finalist filmlerden dördünün dünya prömiyeri, 8'inin ise Türkiye prömiyeri Adana’da yapılacak. Uzun metraj yarışmasının ödülleri 19 Eylül Cumartesi gecesi gerçekleştirilecek Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.Üye OlÜye Girişi