Altın Portakal Film Festivali başladı

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 51’incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılış gecesi, kırmızı halı töreniyle başladı.

11.10.2014
Yazı Boyutu:  
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 51’incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılış gecesi, Antalya EXPO Center’da düzenlenen kırmızı halı töreniyle başladı. Yeşilçam’ın Haldun Dormen, Yusuf Sezgin, Eşref Kolçak, Yılmaz Köksal, Yusuf Sezgin, Gülsen Tuncer gibi ünlü isimleri davetlilerle birlikte yürüdü. 
 
 
'SANATTA ÖZGÜRLÜK’ 
 
Yeşilçam’ın unutulmaz iki kadın ismi Filiz Akın ve Fatma Girik, açılış gecesinde kırmızı halıdan el ele yürüyerek geçti. Akın, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 51’inci yılıyla birlikte Türk sinemasının 100’üncü yılının kutlandığını hatırlatarak, "Çok onurluyum, gururluyum" dedi. 
 
Festivalin düzenlendiği ilk yıl da Antalya’da olduğunu hatırlatan Akın, 51’inci festivalde sansür bağlamında ortaya çıkan tartışmalara ilişkin de "Sanatta özgürlük" dedi. Akın, Kobani’ye destek eylemlerinde yaşanan şiddet olaylarını ise "Gönül ister ki barış ortamında ve huzur içinde olsun. Birtakım üzücü olaylar yaşıyoruz. Sanat hepsinin üstesinden gelecektir eminim. Uzlaştırıcı olacaktır diye düşünüyorum. Bu tür olaylar sadece sanata değil her şeye gölge düşürüyor" diye konuştu. 
 
'SANSÜRE KARŞI YÜRÜYÜŞTE 4 KİLO VERDİM’ 
 
Fatma Girik, yeniden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde olmanın açılışında bulunmanın hoş bir duygu olduğunu belirterek, "57 senedir film çekiyorsun ve hala Filiz Akın’sın, Fatma Girik’sin. Hala kırmızı halıda yürüyor, bunu yaşıyoruz" dedi. 
 
Girik, festivaldeki sansür tartışmalarına ise "Ben sansüre karşıyım. Gençliğimde senelerce Ankaralara yürüdük. 3.5, 4 kilo zayıfladık. Sansür yeniden hortladıysa ne kadar kötü bir şey. Ben buraya genç arkadaşlar için geldim. Biraz da onlara destek olmak için buradayım" diye konuştu. 
 
Fatma Girik, Kobani olaylarına ilişkin de "Dışarıda bunlar olurken burada böyle lay lay lom olmuyor. Sanat her şeyin üstesinden gelecek. Hangi kadın, hangi canlı ister böyle bir şey olsun" diye konuştu. 
 
Leman Sam’ın Kurban Bayramı’nda attığı tweet’i de hatırlatan Girik, "Leman Sam bir şey söyledi. Kadına neler söylediler. Böyle hoş değil ki bunlar. Yani nedir, neyi paylaşamıyorsun ki" dedi. 
 
'FESTİVAL HUZUR İÇİNDE GEÇSİN’ 
 
Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Jüri Başkanı Yılmaz Erdoğan da diğer jüri üyeleriyle birlikte geceye katıldı. Kırmızı halıda soruları cevaplandıran Erdoğan, şöyle konuştu:
 
"Ülke o kadar zor bir yerden, yine zor bir zamandan geçtiği için memleketimizin en önemli sorununun şu anda sinema ya da festival olmadığını bilerek konuşmak geliyor içimden. Dolayısıyla bir an önce sokaklarımıza huzurun gelmesini diliyorum. Festivalin de aynı huzur içinde geçmesini diliyoruz bütün arkadaşlarla beraber." 
 
Erdoğan, festivalde yaşanan sansür tartışmalarının jüri üyeliklerinden istifayı getirdiğinin hatırlatılması üzerine "Herkesin istediği tavrı koyma hakkı var. Bu hakkı kullanan arkadaşlar var. Bunu istifa eden arkadaşlara sormanız gerekir" dedi. 
 
FESTİVAL YAPILMAYA DEVAM ETMELİ 
 
Ulusal Uzun Metraj’ın bir diğer jüri üyesi Ebru Ceylan, ülkenin içinde bulunduğu durumun zaten çok moral bozucu olduğunu belirterek, "O yüzden özellikle festival küçük sorunları dert etmeden çok büyük sorunların yanında her zamanki gibi yapılmaya devam etmeli. Tam da böyle bir zamanda yapılmaya devam etmeli gibi geliyor bana" diye konuştu. 
 
'PERDE İNMESİN’ 
 
Geceye eşi Ebru Türel’le birlikte katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kırmızı halıda, "İnsanların özellikle sanatın birleştirici gücüne en çok ihtiyaç olduğu bir dönemdeyiz. Dolayısıyla biz bugün 'Perde inmesin’ dedik. Bu önemli etkinliği devam ettirmeye karar verdik" dedi. Türel, Türkiye ’nin sanatçıların birlik, beraberlik ve barış mesajlarına ihtiyaç olduğunu belirterek, festivalin bu açıdan çok büyük bir fırsat sunduğunu söyledi.
 
ONUR ÖDÜLÜ DORMEN'İN
 
51.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde "Onur Ödülü" alan Haldun Dormen, sanatın ülke barışına katkısına dikkat çekti. Dormen, ABD sinemasının en büyük müzikallerini en çok asker kaybettiği 2.Dünya Savaşı sırasında yaptığını belirterek, sıkıntılı günlerde sanatçıların üzerine düşenin perdelerini kapatmamak olduğunu söyledi.
Antalya Expo Center’ da düzenlenen "Onur Ödülleri" töreni sonrasında konuşan Haldun Dormen, aldığı ödülün kendisi için çok önemli olduğuna dikkat çekti. Dormen, "Çok mutluyum sinemada 200’e yakın tiyatro ödülüm var ama sinemada da eski yıllardan kalma dört tane Altın Portakal ödülüm var. Yıllar sonra tekrar ödül alıyorum. Beni unutmadıkları için çok mutluyum" dedi.

 


Üye OlÜye Girişi