Altın Portakal'da en iyi film ödülünü kadınların çektiği  'Hayaletler' aldı

 

Bu yıl 57.'si düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Festivalde En İyi Film Ödülü, yönetmenliğini Azra Deniz Okyay'ın yaptığı, yapımcılığını da Dilek Aydın'ın üstlendiği "Hayaletler" filmine verildi.

10.10.2020
Yazı Boyutu:  
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda En İyi Film Ödülü'nün sahibi, Azra Deniz Okyay'ın yönettiği "Hayaletler" oldu. Söz konusu film, 5 ödüle geceye damgasını vurdu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla gerçekleşen festival, kapanış galası ve geleneksel ödül töreniyle sona erdi. Korona virüs önlemleri kapsamında tören, açık havada Cam Piramit yerleşkesinde kurulan 'Yıldızların Altında 1 Açık Hava Sineması'nda gerçekleşti.

Törene CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Festival İdari Direktörü Cansel Tuncer, Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Ercan Kesal, jüriler Gülse Birsel, Kıvanç Sezer, Taner Birsel, Zeynep Oral, filmleri festivalde yarışan yönetmen ve oyuncular katıldı.

ÖDÜLLER KUTUDA VERİLDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı ve Altın Portakal Film Festivali Başkanı Muhittin Böcek, gördüğü Covid-19 tedavisi nedeniyle festivale katılamadı. Törende Böcek'in geçen seneki festivalde yaptığı konuşmasına da yer verildi. Gecede ödüller pandemi nedeniyle elden ele verilmeyerek, görevlilerin kutunun içinde getirdiği ödülleri sanatçılar kendileri aldı.

Şevval Sam ve Yekta Kopan'ın sunuculuk yaptığı ödül töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, geçen yıl özüne dönen festivali bu yıl korona virüs gölgesinde gerçekleştirdiklerini kaydetti. İçinde bulunulan şartlar nedeniyle festivalde değişikliklere gittiklerini ifade eden Tuncer, "Gösterimler Yıldızların Altın'da gerçekleşti. 1 hafta boyunca sinemanın kalbi Antalya'da attı. Nice Altın Portakallı yıllar dileğiyle bugün ödül alacakları tebrik ediyorum. Başkanımız Muhittin Böcek'in sözleriyle sonlandırıyorum" dedi.

Festivalin kapanış ve ödül törenlerinin başlamasının ardından, ulusal kategoride yarışan sanatçı Ahmet Mümtaz Taylan, 'Gelincik' filmindeki performansıyla uzun metraj film yarışması alanında en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı.

5 SANATÇIYA EN İYİ KADIN ÖDÜLÜ

Festivalin En İyi Kadın Oyuncu ödülü ise 5 oyuncuya verildi. "Çatlak" filminde rol alan Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin ve Canan Atalay ödülü paylaştı.


Gülçin Kültür Şahin, 10 yaşından bu yana böyle bir sahnede konuşma yapmanın hayalini kurduğunu belirterek çok heyecanlı olduğunu dile getirdi.

'BÜTÇEDEN KÜLTÜR-SANATA AYRILAN PAY DAHA İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ'

Ödül töreninde konuşan Taylan, Hatay'daki orman yangınına ilişkin geçmiş olsun dileğinde bulunurken, kültür sanat ve sinema emekçilerinin koronavirüs salgını döneminde yaşadıkları sorunlara dikkat çekti.

Bütçeden kültür sanata ayrılan payın emekçiler için daha iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Ahmet Mümtaz Taylan "Binlerce insan evine ekmek götürmekte zorlanıyor" şeklinde konuştu.Taylan konuşmasında şunları kaydetti:

"Hatay'a büyük geçmiş olsun, acil şifalar herkese. Umarım yaralara merhem olabilmek için ortak bir akıl geliştirebiliriz. 
Kendi payıma ödül için çok teşekkür ederim. Kısa bir şey eklemek istiyorum... Sinema, televizyon, müzik, tiyatro... Bütün bu sektörler çok büyük sıkıntı içerisinde hepimiz gayet iyi biliyoruz. Bu işlerde en küçük paydaş sanatçılardır. Muazzam bir teknik ekip ve arkada çok büyük bir emekçi grubu var. Binlerce insan evine ekmek götürmekte zorlanıyor. 
Genel bütçeden kültür-sanata ayrılan payın onlara yönelik daha iyi değerlendirilmesi, gözden geçirilmesi gerekiyor. Bu konuya vurgu yapmak istedim."EN İYİ FİLM ÖDÜLÜNÜ 'HAYALETLER' KAZANDI

Festivalde En İyi Film Ödülü, yönetmenliğini Azra Deniz Okyay'ın yaptığı, yapımcılığını da Dilek Aydın'ın üstlendiği "Hayaletler" filmine verildi.

Ödülünü alan Okyay, çok farklı ve renkli bir filme imza attığını söyledi. Kendisinin bu farklılıklar içinde büyüdüğünü dile getiren Okyay, çevresindeki insanları filme yansıttığını kaydetti.

Dilek Aydın da filmle fark oluşturduklarını söyledi ve ödülü tüm kadınlar için aldığını belirtti. (İHA/ AA)
 
Üye OlÜye Girişi