'Anayasa'daki laiklik ilkesi, kadın haklarının güvencesi'

 

5 Şubat 1937 tarihinde "Laiklik İlkesi"ne Anayasa’da yer verilmesinin 84. yıldönümü İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği'nce (İKKB) kutlandı. Birlik adına yapılan açıklamada "Laiklik İlkesinin Türkiye Cumhuriyeti'nde demokrasinin ve kadın haklarının güvencesi" olduğuna dikkat çekildi.

5.02.2020
Yazı Boyutu:  
İKKB Koordinatörü ve İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu, birlik adına yaptığı açıklamada, 5 Şubat 1937 tarihinde Anayasa’da yer verilen laiklik ilkesinin 1961 ve 1982 Anayasalarında da “devletin değiştirilemez, değiştirilmesi teklif edilemez temel nitelikleri” arasında yeraldığına işaret etti. İKKB'nin açıklamasında şöyle denildi:

"Laiklik,  din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını öngören bir ilke olmasının yanında, aynı zamanda her alanda aklın, bilimin ve ulusal egemenliğe dayanan hukuk kurallarının temel alındığı bir yaşam biçimidir.

Eğitimde, yönetimde, hukukta laiklik ilkesinin tam anlamıyla uygulanması, barış içinde birlikte yaşamamızın, din ve vicdan özgürlüğünün, özgür düşüncenin temelidir.

Ancak, laik cumhuriyetimizde son yıllarda yaşam biçimi giderek her alanda adeta dine referanslı hale getirildi.

Hukuk Birliğinin ve demokrasinin olmazsa olmaz koşulu olan laiklik ilkesi, aynı zamanda kadın haklarının da güvencesidir.

5 Şubat Laiklik İlkesine Anayasa’da Yer Verilmesinin 84. Yıldönümünde İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak, laikliği zedeleyecek her girişimin karşısında kamuoyunu uyarıyoruz. Laikliği her zamandan fazla özenle korumak için mücadeleye devam ettiğimizi paylaşmak istiyoruz." (kazete Haber merkezi-Twitter)

 

Üye OlÜye Girişi