Andımıza yasak, kamuda başörtüsü yasalaştı

 

İlkokullarda andımız resmen kaldırıldı, kamuda başörtüsü bugünden itibaren serbest kaldı

08.10.2013
Yazı Boyutu:  
 
 
AKP Hükümeti'nin Demokratikleşme Paketi’nde açıklanan düzenlemelerden ikisi, Andımız’ın ilkokullarda okutulmaması ve kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması Resmi Gazete’de yayımlandı.
 
 
İlkokullarda Andımız’ın artık okutulmaması yönündeki karar İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla resmileşti.
 
Karar Resmi Gazete’de “27/8/2003 tarihli ve 25212 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 12’nci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır” ifadeleriyle belirtildi.
 
Zamanın Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip’in yazdığı Andımız 1933’te okullarda okunmaya başlanmıştı.
 
Afet İnan “Atatürk Hakkında Hatıralar ve BeIgeIer” adIı eserinde Andımız'ın ortaya çıkışını şöyle anlatmıştı.
 
"1933 yılının 23 Nisan Çocuk Bayramı idi. O, heyecanla Çankaya Köşkü’ne geldiği vakit, Atatürk’ün yanında bana bir kâğıt uzattı ve şunları anlatmaya başladı. ‘Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit, bir ant meydana çıktı. İşte Cumhuriyetimizin 23 Nisan çocuklarına armağanı’ dedi.
 
Kâğıtta şöyle yazıyordu: Türküm, doğruyum, çalışkanım. Yasam, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak; yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir. Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
 
Bu sözler, Türk çocukları tarafından o yıldan beri tekrarlanmaktadır. Vatanperver Dr. Reşit Galip, evvelâ bir baba olarak bu hisleri duymuş; sonra da Millî Eğitim Bakanı olarak okul çocuklarına bu andı içirmişti.”
 
1972'de 'budunumu' kelimesi yerine 'milletimi' kelimesi koyuldu ve "Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk; açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim. Ne mutlu Türküm diyene” cümlesi eklendi.
 
1997’de ise bu kez 'yasam' kelimesi 'ilkem' kelimesi ile değiştirildi ve “Varlığım Türk varlığına armağan olsun” cümlesi 72'de eklenen bölümün sonlarına alındı.
 
Böylece Andımız 97'den bugüne "Türküm, doğruyum, çalışkanım. İlkem, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir. Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene" şeklinde söylenerek geldi.
Kamuda başörtüsü
 
 
KAMUDA BAŞÖRTÜSÜ ARTIK SERBEST
 
Bugünkü Resmi Gazete’de yer alan bir diğer yönetmelik değişikliği de kamuda başörtüsü yasağının kaldırılmasına ilişkindi.
 
Buna göre, başörtüsü yasağının uygulanmasının dayanağı olan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik” kaldırıldı.
Aynı yönetmeliğin altıncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Resmi elbise (üniforma) giymek zorunda olanlar” ibaresi de “Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanlar, hâkimler, savcılar, Türk Silâhlı Kuvvetlerinde görev yapanlar” şeklinde değiştirildi. 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi