Anestezi teknikeri Ayşe Karaman'ı öldürmekten yargılanan Özgür Tarhan serbest kaldı

 

Anestezi teknikeri Ayşe Karaman'ın şüpheli ölümüne ilişkin davanın müebbet hapis istemiyle yargılanan katil zanlısı Özgür Tarhan, adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Katil zanlısının tahliyesi karşısında Ayşe Karaman'ın annesi "kızımı bir kez daha öldürdüler" diye isyan etti.

04.05.2020
Yazı Boyutu:  
Anestezi teknikeri Ayşe Karaman’ın erkek arkadaşı anestezi uzmanı doktor Özgür Tarhan’ın evinde ölü bulunmasına ilişkin davada sanık Tarhan için adli kontrolle tahliye kararı verildi.Mahkeme dosyaya ilişkin Adli Tıp Kurumundan rapor alınmasına karar vermişti. Beklenen rapor dava dosyasına girdi. Raporda Ayşe Karaman’ın ölümünün anestezik madde (propofol, fentanil) alımına bağlı meydana gelmiş olduğu tespiti yapılarak, “Propofol aneztezide kullanılan bir ilaç olup aynı zamanda kötüye kullanılmasının da mümkün olduğu, Sağlık Bakanlığı uygulamalarına göre bu ilacın eczanelerde satışının yapılmadığı sadece sağlık kuruluşlarına verildiği, kişilerin ve sağlık personelinin bu ilacı satın alamadığı, dolayısıyla bu ilacın verildiği kuruluşun dışına çıkartılmasının uygun olmadığı, ayrıca hekim ifadesinde belirtildiği üzere propofolun enjektör içinde taşınmasının da tıbben uygun olmadığı” belirtildi.

"Anlaşılamadı, takdir mahkemenin"

Raporda “Propofolun çantadan ölen tarafından alınarak mı kullanıldığı hekim tarafından mı uygulandığının anlaşılmadığı bunun adli tahkikatla aydınlatılması gerektiği” tespiti yapıldı. Raporda ayrıca “Kişinin ölümünün TCK 83. Madde (Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi) veya TCK 85. Maddesi (Taksirle öldürme) kapsamında değerlendirileceği hususunun mahkemenizce değerlendirilmesinin uygun olduğu oy birliğiyle mütalaa olunur” ifadelerine yer verildi.Annesi: "Bugün beni bir kez daha öldürdüler"

Gazete Duvar'da Müzeyyen Yüce'nin haberine göre, Sanık Özgür Tarhan’ın avukatı Çetin Arslan ise, müvekkilinin tahliyesinin yerinde bir karar olduğunu savundu. Arslan, “Müvekkilimin “kasten öldürme” suçu işlemediği ve “delil karartma- kaçma şüphesi bulunmadığı” için tahliye kararı verildi. Geç kalınmış bir karar olmakla birlikte yerinde verilmiş bir karardır. Verilen karardan müsterihim. Bu davayı ortada bir cinayet olmadığına inandığım için savundum. Davanın sonunda da doğru karar verilecektir” diye konuştu.

Ayşe Karaman’ın annesi Feride Karaman ise, cinayet şüphesi ile yargılanan sanığın serbest bırakılmasına “Bugün beni bir kez daha öldürdüler. Adli kontrol şartı bile verilmedi. Yurt dışına kaçsa hiçbir şey yapamayacaklar. Benim çocuğum trafik kazasında ölmedi; cinayet şüphesi ile yargılanan bir kişi nasıl tahliye edilir. Bu nasıl adalet. Kızımı öldüren adamı özgürlüğüne kavuşturdular. Diyecek bir şey bulamıyorum” ifadelerine yer verdi.

Ne olmuştu?

Ankara'da, özel bir hastanede çalışan anestezi teknikeri Ayşe Karaman, erkek arkadaşı doktor Ö.T.'nin (46) evinde ölü bulundu. Polis ve savcılıktaki ifadesinde, eve geldiğinde Karaman'ın cesedini buldu.  Ayşe Karaman'ın yanında 1 ampul propofol (bilinç düzeyinin azalması ve hafıza yetersizliğine yol açıyor) bulunmuştu. Ölü Bulunan Ayşe Karaman'ın Arkadaşı ilaçla uyutup taciz ettiğini söylemişti.

Üye OlÜye Girişi