Anıtkabir'de buluştular, konuşmadılar

 

Cumhuriyetin 90. yılı törenlerinde Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yanyanaydı

29.10.2013
Yazı Boyutu:  
 
Cumhuriyet'in 90. Yıldönümü kutlamalarına devletin zirvesi tam kadro katıldı. Anıtkabir'de başlayan törenler sırasıyla Çankaya Köşkü ve Atatürk Kültür Merkezi'nde devam etti. Aynı zamanda doğum günü olan Cumhurbaşkanı Gül, Cumhuriyet Bayramı tebriklerinin yanısıra doğum günü tebriklerini de kabul etti.
 
 
 
ANKARA:
 
Devletin zirvesi 29 Ekim törenlerinde buluştu. Cumhuriyet'in 90. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törenlerin ilk durağı Anıtkabir oldu.  Gerek burada gerekse geçit töreninde, yan yana olmalarına rağmen Erdoan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun birbiriyle konuşmamaları dikkati çekti.
 
Anıtkabir'deki tören saat 09.00'da devlet erkanının Aslanlı Yol'un başında yerini almasıyla başladı.
 
Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yüksek yargı organları başkan ve üyeleri, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, bakanlar, milletvekilleri, bazı siyasi parti temsilcileriyle diğer askeri ve mülki erkan katıldı.
 
Anıtkabir'deki törende BDP'den ise herhangi bir temsilci yer almadı. 
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığındaki devlet erkanı Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu bölüme geldi. Gül, mozoleye kırmızı beyaz karanfillerden oluşan Türk Bayrağı şeklindeki çelengi bıraktı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindeki heyet daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. 
 
Gül, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:
 
"Milletimizin yönetimde söz sahibi olmasını sağlayan Cumhuriyetimizin 90. kuruluş yıl dönümünü büyük bir çoşkuyla kutluyoruz. Önderliğinizde kurtuluş destanını yazan milletimiz, Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma hedefi doğrultusunda sarsılmaz bir irade ve kararlılıkla ilerlemektedir. Bir asra yaklaşan Cumhuriyetimizin kazanımları sayesinde bugün Türkiye'nin her alanda yükselen bir ülke ve küresel bir cazibe merkezi haline gelmesinin gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin görkemli başarılarıyla övünüyor, emanetinize kararlılıkla sahip çıkıyor, kazanımlarımızı yeni hamlelerle daha da yukarılara taşımak için azimle ve inançla çalışıyoruz. Cumhuriyet Bayramı'nda millet olarak hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun."
 
Gül'ün, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamasının ardından tören alanındaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve öğrenciler, Atatürk'ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptı. 
 
Sonraki durak ise Çankaya Köşkü'ydü. Cumhurbaşkanı burada tebrikleri kabul etti.
 
Tören öncesi Genelkurmay Başkanı ile sohbet eden CHP lideri ile Başbakan Erdoğan'ın tokalaşmaması dikkat çekti
 
Ergenekon davasından tahliye edilen CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e tebriklerini iletmek üzere ilk kez protokoldeki yerini aldı. 
 
KUTLAMA PROGRAMI
 
- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Anıtkabir'deki törene katıldı. Gül, Çankaya Köşkü'nde kutlamaları kabul edecek.
     
- Atatürk Kültür Merkezi'ndeki resmi geçit töreninde yer alacak Gül, Çankaya Köşkü'nde resepsiyon verecek.
     
- TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir'deki törene, Cumhurbaşkanı Gül'ün kutlamaları kabulüne, Atatürk Kültür Merkezi'ndeki geçit törenine ve Çankaya Köşkü'ndeki resepsiyona katılıyor.
     
- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kutlamaların Anıtkabir, Atatürk Kültür Merkezi ve Çankaya Köşkü'ndeki kabul, bölümlerinde bulunacak. Bakanlar Egemen Bağış ve Nabi Avcı ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de kutlamalarda yer alacak.
     
- Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni yapılacak.
 
İSTANBUL:
 
İstanbul'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının adresi her yıl olduğu gibi Vatan Caddesi'ydi.
 
Kutlamalar için Vatan Caddesi ve caddeye bağlantı yapılan noktalar sabah saat 07.00'de trafiğe kapatıldı. 
 
Caddede geniş güvenlik önlemleri alındı. Belirli noktalara keskin nişancılar yerleştirildi. Bomba araması yapıldı.
 
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Valilik'te tebrikleri kabul ettikten sonra resmi geçit törenine katılmak üzere Vatan Caddesi'ne geçti.
 
Tören saat 10. 30'da başladı.
 
Vali Mutlu, 1. Ordu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte halkı selamladı. 
 
Konuşmaların ardından resim, kompozisyon ve şiir dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 
 
Öğrencilerin şiir, drama ve halkoyunları gösterileriyle devam eden tören, resmi geçişle sona erdi. 
 
DİĞER İLLERDEKİ KUTLAMALAR
 
90. yıl çoşkusu İzmir'den Diyarbakır'a; Adana'dan Erzurum'a da her yeri sardı.
 
Bursa'daki kutlamada ise gerginlik çıktı. Bursa'da Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yapılacağı heykel semtine giden Türkiye Gençlik Bbirliği üyesi bir grup hükümet aleyhine slogan attı. Gruba polis müdahale edince kısa süreli arbede çıktı.
 
İzmir'deki resmi kutlamaların adresi Cumhuriyet meydanıydı. Öğleden sonra ise Gündoğdu meydanında alternatif kutlama yapılacak. Saat 16.00'da başlayacak alternaif kutlamaya CHP, işçi partisi, diğer  bazı sol partiler ve tüm gençlik birliği, Atatürkçü Düşünce Derneği vb. sivil toplum örgütleri katılacak. Gecie ise kentte fener alayları düzenlenecek. Saat 1923'da otullarda yasaklanan Andımız okunacak.
 
Diyarbakır'daki ise valilik önünde yapılan kutlamalarda bu yıl ilk kez protokol ile halk arasına güvenlik bariyeleri konulmadı.
  
Hatay'daki ise esnafın resmi geçide katıldığı kamyonette yangın çıktı. Kamyonette bulunan kadınlar hafif şekilde yaralandı. 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi