Ankara Valiliği Başkentteki 29 Ekim yürüyüşünün yasal olmadığı gerekçesiyle engelleneceğini duyurdu. İstanbulda ise kutlamaların yapıldığı Bağdat Caddesinde Kadıköy ile Büyükşehir arasında kriz yaşanıyor. Bu arada Ankara Valiliğinin 29 Ekim yasağını si

24.09.2012
Yazı Boyutu:  

 

AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu'na göre yasaklama yok, metro çalışmaları ve trafikte sıkıntı yaşanmaması için alınan önlemler var. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise yasağa rest çekti ve "CHP olarak Ankara&rsquoda Valiliğin yasak koyduğu yürüyüş dahil olmak üzere Cumhuriyet Bayramı&rsquonı kutlayacağız, yürüyüşlere, mitinglere, şölenlere katılacağız" dedi.  

Ankara Valiliği'nin  yürüyüşü yasaklama duyurusu ise şöyle:

"Basın yayın kuruluşları münteşir haberlerinden bazı dernekler ve resmi niteliği bulunmayan oluşumlar tarafından yapıldığı anlaşılan duyurular ile vaki başvurulardan &ldquo29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü&rdquo ve &ldquoVatan ve Cumhuriyet için Halk Buluşması&rdquo adı altında illerden Ankara&rsquoya gelerek 29 Ekim 2012 Pazartesi günü Ankara&rsquoda Ulus 1. TBMM önünde kitlesel basın açıklaması yapılması ile ana cadde ve meydanlarda yürümek suretiyle kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmek istendiği öğrenilmiştir.

29 EKİM YASAĞINA GARİP BAHANE 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 29 Ekim'de Eski Meclis'e yapılacak yürüyüşün yasaklanmasına sert tepki gösterdi.

Tekin, Ak Parti'nin bu yasağıyla dünya tarihine en baskıcı otoriter rejim olarak geçtiğini ve milli ve dini bayramların yasaklanmasının insanlık ayıbı olduğunu söyledi. Tekin, açıklamasında şunları söyledi:

"Dünyanın pek çok ülkesinde her zaman baskıcı ve otoriter iktidarlar oldu. Şimdi de pekçok ülkede baskıcı ve otoriter iktidarlar mevcut. Bunlar hayatın pek çok alanında baskı yapmakla birlikte şimdiye kadar sadece iki konuda yasaklamaya gidemediler. Bir dini bayramlar, iki milli bayramların kutlanmasının yasaklanması oldu. Şimdi AKP 29 Ekim'in Ankara'da sokaklarda kutlanmasını yasaklayarak dünya tarihine girdi. Dünya tarihine olabilecek en baskıcı otoriter rejim olarak geçti

Ulusal Kurtuluş Savaşımızı zaferle taçlandırdığımız ve Cumhuriyeti ilan ettiğimiz 1923&rsquoten 79 yıl sonra Başkent Ankara&rsquoda Valilik Cumhuriyet Yürüyüşünü yasaklıyor. Bu yasak Valiliğin de, bu Vali&rsquoye yasağı sürdür, diye icazet verenlerin de alınlarında kara bir leke olarak kalacaktır. Çünkü tarihe saygı, dine, inanca saygı bir yana aklı, fikri, izanı olan herkes bilir ki, iki şey yasaklanamaz: Bunlardan biri dini bayramlardır, biri de Milli bayramlardır. Bu bayramları yasaklamak insanlık ayıbıdır. Bu ayıp öyle unutulacak akıldan çıkarılacak ayıplardan değildir. İnsanın yüzüne kara bir leke olarak yapışır kalır.

Milli bayramları da, dini bayramları da kutlamaya devam edeceğiz.Sadece kutlamakla da kalmayacağız bu insanlık ayıbının hesabını da soracağız. CHP olarak Ankara&rsquoda Valiliğin yasak koyduğu yürüyüş dahil olmak üzere Cumhuriyet Bayramı&rsquonı kutlayacağız, yürüyüşlere, mitinglere, şölenlere katılacağız.

2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümleri uyarınca, Ankara İlinde toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerler önceden belirlenmiş ve ilan edilmiştir. Kanunların işbu açık hükümleri karşısında, Ulus 1. TBMM önü ile ana cadde ve meydanlarda gerekçesi ne olursa olsun hiçbir eylemin gerçekleştirilmesi yasal olarak mümkün değildir.

29 EKİM'E DOĞRU

Ankara ilinde 2911 Sayılı Kanun hükümlerine göre bildirimde bulunulması ve daha önceden ilan edilen yasal meydan, açık alanlar ile kapalı yerlerde yapılmak istenen toplantı ve gösteri yürüyüşleri demokratik ve hukuki anlayış içerisinde elbette değerlendirilmektedir. 


Üye OlÜye Girişi