Ankara Barosu’ndan Kılıçdaroğlu’na saldırı hakkında suç duyurusu

 

Ankara Barosu, Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırının “insanlığa karşı suçlar” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek Çubuk Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu

24.04.2019
Yazı Boyutu:  
Ankara Çubuk’taki asker cenazesi töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı, linç girişimi ve yakma tehdidiyle ilgili zanlılar iktidarın yön veren nitelikteki açıklamalarıyla birer birer serbest bırakılırken; Ankara Barosu da devreye girdi.

Saldırının “insanlığa karşı suçlar” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Ankara Barosu, Çubuk Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda şu ifadeler yer aldı:

Olay, şehit cenazesi üzerinden yapılan kirli bir propaganda ve linç çağrısıdır. Anlık bir olay ya da tesadüf değildir, planlıdır. Yaşananlar, insanlığa karşı suç teşkil etmektedir.

Konuya ilişkin yazılı ve görsel medyada paylaşılan birçok haber olayın planlı olduğunu açıkça göstermektedir.

Olayın yaşandığı köy/mahalle sakinlerinin, saldırıyı gerçekleştirenlerin o yerleşim yerine ait olmadığı ve dışarıdan gelen yabancılar olduğu açıkça ifade edilmektedir.

Şehit cenazelerini kullanarak, propaganda yaparak Kemal Kılıçdaroğlu ve yanındakileri linç etmeyi amaçlayanlar ve bu olayın arkasındakiler ve azmettiriciler hakkında, saldırının siyasi sebeplerle ve sistematik olması, bir politikaya dayanması ve toplumun büyük bir kesimini temsil eden ana muhalefet partisi liderine yönelmiş olması nedeniyle TCK’nın 77. ve 216.

Maddeleri çerçevesinde ve yukarıda alıntılanan AİHM kararı doğrultusunda, iş bu suç duyurusunda bulunmak zorunlu olmuştur.

Üye OlÜye Girişi