Ankara Film Festivali'nde kadın hakları filmlerine ödül

 

28. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenen 'Kadın Hakları İnsan Haklarıdır' temalı kısa film yarışması sonuçlandı. Ödül töreni 12 ekim'de

05.10.2017
Yazı Boyutu:  

28. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında Almanya Büyükelçiliği ile birlikte düzenlenen "Kadın Hakları İnsan Haklarıdır" temalı kısa film yarışması sonuçlandı.

İnci Demirkol, Katharina Petrisson ve Özge Çelikaslan’dan oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu kazanan ilk üç kısa film şu şekilde belirlendi:

Yarışmada birincilik ödülüne Yağmur Telli Yücel 'İsmigül' filmiyle layık görüldü. İsmigül filmi kırsal alanda ekonomik bağımsızlığını kazanmış ve toplumda saygın bir yer edinmiş, mücadeleci bir kadın figürünün hikayesinin belgesel diliyle etkileyici bir biçimde anlatması nedeniyle kazandı.

İkincilik ödülüne Stefani Terziyan’ın 'Adsız Mizojiniler' filmi 'kadın haklarını ben nasıl savunabilirim?' sorusuna somut bir çözüm önerisi sunması ve iyi bir hikâye örgüsü kurması nedeniyle değer bulundu.

Üçüncülük ödülünü alan Bahar Ünlü’nün 'Süslü Kadınlar ve Uçuşan Teker' filmi kadın hakları ve kadının özgürleşmesi konusunda geniş katılımlı ve bağımsız bir kampanya örneğini belgesel diliyle anlatması nedeniyle ödülü aldı. Kazanan yarışmacıların ödülleri, 12 Ekim 2017 Perşembe akşamı yapılacak törende verilecek. 


Üye OlÜye Girişi