Ankara Kadın Platformu'ndan  8 Mart Yürüyüşüne çağrı

 

Ankara Kadın Platformu, Mülkiyeliler Birliği’nde yaptığı basın toplantısında kadınları, 8 Mart’ta yapılacak olan yürüyüşe çağırdı.

05.03.2020
Yazı Boyutu:  
Ankara Kadın Platformu, 8 Mart Pazar günü 14:00'te TED Koleji'nden Sakarya Meydanı'na yapılacak yürüyüşe çağrıda bulundu, “Kadın düşmanlığına karşı verdiğimiz mücadelemizle dünyayı yerinden oynatacağız” dedi

Ankara Kadın Platformu, adına açıklamayı okuyan Aysun Gençtanır, 8 Mart’ı “Emeğimiz, kimliğimiz, özgürlüğümüz, hayatımız ve barış için tüm dünyada ayaktayız” diyerek karşılayacaklarını belirtti.

“8 mart’ta ülkenin her yerinde sokaklarda olacağız”

Kadın direnişlerinin tüm dünyayı sarstığını ve dünyanın her yerinde kadınların emeklerinin sömürülmesine, esnek-güvencesiz çalışma koşullarının dayatılmasına, ırkçılığa, şiddete ve kadın katliamlarına karşı mücadele ettiğini vurgulayan Gençtanır “Şilili kadınlar, LasTesis’te tecavüzcüleri, katilleri ifşa etti. Meksikalı kadınlar Ingrid Escamilla’nın vahşice katledilmesinin ardından kadın cinayetlerine karşı eylemsiz kalan hükümeti protesto etmek için eyalet mahkemesini yaktı. İtalya’dan, Fransa’dan kadınlar hayatı durdurmak için 8 Mart’ta grevde olacaklar. Bizler de bu ülkenin kadınları olarak işte böylesine büyük bir direnişin parçasıyız ve 8 Mart’ta ülkenin her yerinde sokaklarda olacağız” dedi.

“Tüm kadınlar için adalet istiyoruz”

2019 yılında 474 kadınının, sadece Şubat ayında ise 22 kadının, göz göre göre erkekler tarafından katledildiğini vurgulayan Gençtanır, sözlerine şöyle devam etti:

Hayattan kopartılan tüm kadınlar için adalet istiyoruz. Mahkeme salonlarında katledilen kadınları yargılayanlara, katillere ödül gibi indirim yağdıranlara geçit vermedik. Kadınların katledilmediği ve özgürce yaşadığı bir ülkeyi de bugün burada toplanan kadınlar mutlaka kuracak. Her ekonomik kriz gibi bu krizin de faturası önce kadınlara kesiliyor ve kadınlar yoksulluğa mahkûm ediliyor. İşten çıkarmalar başladığında önce kadınlardan vazgeçiliyor, kadın işsizliği artıyor. Kadınlar yoksulluğa mahkum ediliyor. Ev işleri, bakım işleri artan yoksulluk etkisiyle gittikçe daha fazla kadınların üzerine yükleniyor.

“Kirli savaşa, ayrımcılığa hayır diyoruz”

Savaşlar yüzünden göç eden, her türlü emek sömürüsüne, ayrımcılık ve şiddete maruz kalarak savaştan en büyük yarayı alan kesimin yine kadınlar olduğunu vurgulayan Gençtanır, “Savaş ile korku salıyor, gündem değiştiriyor, kadınların tüm sorunlarını gözlerden gizliyorlar. Yine halkın tarafı olmadığı kirli bir savaş pazarlığında kadın ve çocuklar başta olmak üzere sığınmacılar koz olarak kullanılıyor. Yerlerinden edilip hayatları tehlikeye atılıyor. Bizler kirli savaşa da göçmen kadın ve çocuklarım maruz kaldığı zulüm ve ayrımcılığa da hayır diyoruz” ifadelerini kullandı.

Kayyım politikası ile kadınların siyaset alanından uzaklaştırılmak istendiğini ve eş başkanlığın uygulandığı belediyelere özellikle bir saldırı olduğunu belirten Gençtanır, bu saldırılarla kadınların iradesinin gasp edilmeye çalışıldığını kaydetti. Kadın siyasetçileri tutuklayarak başta Kürt kadınlara olmak üzere mücadele eden tüm kadınlara gözdağı verilmeye çalışıldığına dikkati çeken Gençtanır, “Bizler operasyonlarla, tutuklamalarla, gözaltında yapılan işkenceler, tacizler ve tecavüz tehdidiyle kadınları susturmaya çalışanlara inat içeride ve dışarıda kadın düşmanı politikalara karşı yan yana gelerek, kadın mücadelesini yükseltiyoruz. Teslim olmuyoruz” dedi.

Sakarya Meydanı’na çağrı

Ankara’da bulunan tüm kadınlara “Emeğimiz, özgürlüklerimiz ve hayatlarımız için yan yana gelelim. Örgütlenelim, direnelim. Dayanışmayı büyütelim. Birlikte olduğumuzda dünyayı yerinden oynatacak gücümüz var” diyerek çağrıda bulunan Gençtanır, 8 Mart’ta yine sokaklarda olacaklarını dile getirdi. Gençtanır, Ankara’daki tüm kadınları 8 Mart Pazar günü saat 14.00’te TED Üniversitesi önünde başlayacak yürüyüşe ve saat 15.00’te de Sakarya Meydanı’nda toplanmaya davet etti.

“Dünyayı yerinden oynatacağız”

Bolivya’da, Hindistan’da Şili’de, Lübnan’da, Beyrut’ta, İran’da, Meksika’da ve Rojava’da sokakta yaşamları için dövüşen kadınlara selam gönderen Aysun Gençtanır, “Hayatın her alanında mücadele etmeye devam edeceğiz. Kadınlar olarak birlikteyiz, yan yanayız, tüm dünyada ayaktayız. Erkek egemenliğine, kapitalizme, her türlü eşitsizliğe ve kadın düşmanlığına karşı verdiğimiz mücadelemizle dünyayı yerinden oynatacağız” ifadelerini kullandı.Üye OlÜye Girişi