Ankara Katliamı soruşturması için 4 acil talep

 

İnsan hakları örgütleri 102 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara katliamı soruşturmasıyla ilgili acil yapılması gerekenleri açıkladılar

28.10.2015
Yazı Boyutu:  
İnsan hakları savunucusu yedi örgüt Ankara Katliamı soruşturmasının aydınlatılması için acilen yapılması gerekenlerin başında kısıtlılık kararının kaldırılmasına yer verdi

Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi, Demokrasi İçin Hukukçular, Halkevleri Hukuk Dairesi, Hukukta Sol Tavır Derneği, İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi, Özgürlükçü Hukukçular Derneği Ankara Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Ankara Katliamı soruşturma sürecine basın açıklaması yaptı.

Yedi sivil toplum örgütü, soruşturmaya ilişkin gözlem ve tespitlerin yanı sıra soruşturma sürecinin sağlıklı yürütülmesinin ve katliamın aydınlatılması için acilen yapılması gerekenleri şöyle sıraladılar:

* Soruşturma dosyasındaki kısıtlılık kararının, biz bu olayın aydınlatılmasını elbette ki herkesten çok isteyen mağdurlara yönelik uygulanmasına derhal son verilmesi;

* Soruşturma sürecinin; katliamın gerçekleşme sürecinin öncesinde ve sonrasında parçası olan siyasi polis tarafından değil bizzat savcılık tarafından yürütülmesi;

* Soruşturma sürecinin katliamın siyasi sorumluları, MİT ve emniyet yetkililerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi;

* Cumhurbaşkanı, başbakan ve AKP iktidarının tüm temsilcilerinin sürecin hukuksal takibini ve soruşturma mercilerini siyasi çıkarları doğrultusunda yönlendirmeye, katliamda parmağı olanları aklamaya çalışmaya son vermesi.

"KISITLAMA KARARI GEREKÇELERİ GİZLİYOR"

Açıklamada öne çıkan gözlem ve tespitler şöyle:

* Katliamlara ilişkin gerçekler kısıtlama kararlarıyla ve yargı eli ile gizlenmeye çalışılıyor. Kısıtlılık kararına yapılan birden fazla itirazın reddedilmesi üzerine, kısıtlılık kararı kapsamında olmayan bilgi ve belgelerin mağdurlarla paylaşılmasına ilişkin taleplerimiz de reddedildi.

Dosyadaki kısıtlılık kararı nedeniyle, soruşturmanın kamu görevlilerini kapsayacak şekilde genişletilmesi taleplerimizle ilgili acilen atılması gereken adımların atılıp atılmadığı konusunda bilgi sahibi değiliz.

“OLAY YERİ İNCELEMESİNDE ENGELLENMEYE ÇALIŞILDIK"

* Henüz cenazelerimiz yerden kalkmadan hukukçulara yönelik engelleneme ve hukuksal faaliyetleri gizleme çabası başladı. Olay yeri inceleme ekiplerinin, savcıların, yetkililerin alana müdahale etmedeki basiretsiz tutumunun yanı sıra, katliamı aydınlatmaya yönelik en önemli veri olarak olay yeri incelemesinde biz avukatların bulunması fiilen ve zor kullanılmak suretiyle engellenmeye de çalışıldı.

“SÜRECİ MANÜPİLE EDEN AÇIKLAMALAR”

* Dosya bizlerden, katledilenlerden ve katledilmeye çalışılanlardan kaçırılıp gizlenirken siyasal iktidar temsilcileri bulundukları her ortamda soruşturma sürecini manipüle eden açıklamalar yapmaktadır.

“ADALET  TALEP EDENLERE ŞİDDET”

* Katliam hakkında konuşmak, devletin sorumluluğunu teşhir etmek, adalet talep etmek şiddet kullanılarak karşılandı.

* Herkes bilmektedir ki söz konusu eylem IŞİD eliyle gerçekleştirilmiştir. Canlı bombalardan birisinin kimliği ve ona yardım eden kişilerin basında yer alan ifadeleriyle bu ispatlanmıştır. Ancak şimdilik bilinmeyen, IŞİD’in bu saldırıyı gerçekleştirmesinde, bu saldırının planlanmasında devlet ve siyasi iktidar içindeki isimlerin rolleridir.
(Bianet)


Üye OlÜye Girişi