Ankara'da Boğaziçi'ne destek eylemine polis müdahalesi: 22 gözaltı

 

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışma için eylem yapmak isteyen Ankara Emek ve Demokrasi Güçlerine polis plastik mermi ve biber gazıyla müdahale etti, 22 kişiyi gözaltına aldı.

05.02.2021
Yazı Boyutu:  
Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, Boğaziçi Üniversitesine AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasıyla başlayan “kayyum rektör” protestolarına destek kapsamında Çankaya Belediyesi önünde basın açıklaması yapmak istedi. 

Belediye önüne “Başımız dik kazanıyoruz” dövizleriyle geçmek isteyen gruba polis, pandemi gerekçesini öne sürerek izin vermedi. Belediye önüne gitmekte kararlı olan gruba, polis Yüksel Caddesi’nde plastik mermi ve biber gazıyla müdahale etti. Eylemde 22 kişi gözaltına alındı.

Müdahale sonrası ara sokaklara dağılan grup ile polis arasında arbede yaşandı.


AVUKATLAR ANKARA EMNİYETİ’NE ALINMIYOR

Gözaltına alınan 22 kişiye destek için Ankara Emniyeti’ne giden avukatlar ise içeri alınmıyor. Yaklaşık 3 saattir gözaltı takibi için gittikleri emniyet binasından içeri alınmayan 25 avukat dışarıda bekletiliyor.

Sosyal medya hesaplarından “keyfi” uygulamayı paylaşan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şubesi, Ankara Barosu’na seslenerek CMK görevlendirmelerini durdurmasını talep etti. 

Avukatlar emniyete alınmadığı sürece CMK görevlendirmesi yapılmaması gerektiği belirtilen ÇHD Ankara, Şubesi'nin açıklamasında, “Tüm üye ve dostlarımızı Ankara Emniyeti önüne çağırıyoruz. Keyfi uygulamalara derhal son verilmelidir. Şu an Ankara Emniyeti, Müvekkillerimize ‘avukatlarınız gelmedi’ telkiniyle avukatsız şekilde ifade almaktadır. Biz buradayız! Emniyetin Önündeyiz! Bu işlemi yapan memurlar suç işlemektedir!” ifadesine yer verildi. İSTANBUL KADIKÖY'DE İKİ TUTUKLAMA

Öteyandan, önceki gün Kadıköy'deki destek eyleminde gözaltına alınanlardan tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedilen 10 öğrenci  hakkında dün karar geç saatlerde açıklandı. 

Şilan Delibalta ve Anıl Akyüz hakkında 2911 sayılı toplantı ve gösteri kanuna muhalefet gerekçesiyle tutuklama kararı verildi.

5 kişi yurt dışına çıkış yasağı ile 2 kişi ev hapsi ve yurt dışı yasağı ile 1 kişi haftada bir imza zorunluluğu ile serbest bırakıldı. Alkışlı protesto üzerine çevik kuvvetler avukatlara ve milletvekillerine müdahale etti. (Evrensel)Üye OlÜye Girişi