Ankara'da kadınlar yaşamı savunmak için alana çıktı

 

Ankara’da Kolej Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar da “Erkek ve devlet şiddetine karşı kadınlar; yaşamı, barışı, özgürlüğü savunuyor” diye haykırdı.

25.11.2015
Yazı Boyutu:  
25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde yurdun dört bir yanında kadınlar alanlardaydı. Ankara’da Kolej Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar da “Erkek ve devlet şiddeti’ne karşı kadınlar; yaşamı, barışı, özgürlüğü savunuyor” diye haykırdı.

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kolej Meydanı’nı dolduran binlerce kadın savaşa, erkek şiddetine, devlet şiddetine karşı “Yasta değil, isyandayız” diyerek rengarenk giysileriyle, mor balonlarıyla sokakları doldurdu. 

Günler öncesinden elleriyle hazırladıkları pankartlarla toplanma yerine gelen kadınlar kendi güvenlik önlemlerini kendileri aldı. Alana giren herkesi tek tek arayan kadınlar, mor kurdelelerle bir şerit de oluşturdu. Kolej Meydanı’ndan Ziya Gökalp Caddesi üzerinden sloganlarıyla, zılgıtlarıyla, ıslıklarıyla, alkışlarıyla yürüyen kadınlar “Şiddetin her türlüsüne karşı susmuyoruz, korkmuyoruz ” diye haykırdı. Kadınlar, barış için mücadele ederken Ankara ve Suruç katliamlarında yaşamını yitiren kadınları, tecavüze uğrayarak öldürülen, kocasının, babasının, sevgilisinin, kardeşinin şiddetine maruz kalarak katledilen, hastanelerde, okullarda, iş yerlerinde şiddete uğrayarak yaşama hakkı ellerinden alınan kadınları unutmayarak, onların resimlerini taşıdı.

KATLİAMLAR LANETLENDİ

Kolej’den Sakarya Meydanı’na yürüyen kadınlar burada katliamlarda yaşamını yitren kadınlar için saygı duruşu yaptı. Daha sonra kadınlar açıklamalarını Türkçe, Kürtçe ve Arapça olarak okudu. Türkçe açıklamayı Ankara Kadın Platformu’ndan Melahat Deniz okudu. Deniz, “Erkek, devlet katliamlarıyla ve savaş ve şiddetle özgürlüğümüz elimizden alınmaya çalışılırken özgürlüğümüzü savunmak; eşit özgür bir yaşam inşa etmek üzere bir aradayız” dedi. Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren kadınların isimlerini tek tek sayan Deniz, devletin savaş kadınların ise barış istediğini belirtti. Deniz sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Devlet ve IŞİD ortak yapımı katliamlar Diyarbakır’da, Suruç’ta, Ankara’da canlarımızı, bizden aldı. Türkiye’nin desteklediği aşikar olan IŞİD’çiler Beyrut’ta 43, Paris’te 132 insanı öldürdü. Görüyoruz; AKP iktidarının savaş politikaları ülkemizi, coğrafyamızı katliamlara sürüklüyor. Ve biliyoruz; katliamlarla tırmandırılan savaş ülkemizde ve sınırlarımızın ötesinde kadın bedeni ve kimliğini hedef alarak devam ediy
or.” 

Üye OlÜye Girişi