Ankara'da kadınların  gece yürüyüşünde 'Feminist İsyan'

 

Ankara'da savaşa karşı barış sesinin yükseldiği bu yılki 8 Mart yürüyüşünde, kadınlar tüm dünyada kadın direnişlerini selamladı, birlikte mücadele ve direniş çağrısı yaptı.

08.03.2020
Yazı Boyutu:  

Ankara’da kadınlar tüm coşkusuyla, renkleriyle 8 Mart'ta sokaklara çıktı. Kadınlar, “Emeğimiz, kimliğimiz, özgürlüğümüz, hayatımız ve barış için tüm dünyada ayaktayız” şiarıyla sokaklara çıktı. Kadın cinayetlerinde hayatını kaybeden kadınların fotoğraflarını taşıyan kadınlar, Gülistan Doku’yu, Nadira Kadirova’yı, Yeldana Kahraman'ı unutmayarak akıbetini sordu.

Ankara Kadın Platformu'nun çağrısıyla Kolej Meydanı’nda buluşan kadınlar alkışlar, sloganlar ve tüm coşkuyla Sakarya Meydanı’na yürüdü. Önceki yıllara göre kadınların coşkusu ve kalabalığının daha fazla olduğu göze çarparken, kadınlar yürüyüşe çocuklarıyla birlikte katıldı.

“Yaşasın 8 Mart”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” ,“Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Tayyip kaç kaç kaç kadınlar geliyor”, “Kadınlar artık susmayacaklar”, "Gelsin koca, gelsin baba, gelsin devlet, gelsin cop; inadına isyan, inadına isyan, inadına özgürlük”, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz!” sloganlarıyla yürüyen kadınların dövizlerinde şiddete, kadın cinayetlerine, krize, yoksulluğa, savaşa karşı talepler öne çıktı. Yürüyüşe DİSK Kadın Bandosu da trampetleriyle eşlik etti.


Üye OlÜye Girişi