Ankara'da 'Las Tesis' eyleminde kadınlara polis şiddetine takipsizlik kararı

 

Ankara’da Las Tesis eylemlerinde darp edilerek gözaltına alınan kadınların, polisler hakkında yaptığı suç duyurusunda ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı verildi.

23.11.2020
Yazı Boyutu:  
Ankara’da 12 Aralık 2019 tarihinde kadına yönelik şiddete karşı gerçekleştirilen Las Tesis eylemine müdahale eden polis, dokuzu kadın 10 kişiyi gözaltına almıştı.


Darp edilerek gözaltına alınan kadınlardan Aysun Gençtanır, Buse Üçer, Esmanur Çağlak, Meziyet Yıldız ve Nebiye Merttürk, polisler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre kadınların suç duyurusuna “kovuşturma yapılmasına yer yok”  kararı verildi.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yazılan yazıda, “Yakalama işlemi yapılan şahısların görevliler hakkında asılsız ithamlarda bulunarak Cumhuriyet Savcılığına veya idari kurumlara şikâyette bulunmalarını engellemek amacıyla da Dr. raporları alınmasının ve idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmesinin ardından şahıslar hastane önünden salıverilmişlerdir” ifadeleri yer aldı.

Savcılık kararında ise, Ankara Valiliği’nin 22 Ocak 2018’deki 2018/1938 sayılı “yasak” kararı gerekçe gösterilerek, şöyle denildi:

Bu nedenle müştekilerin eylem yapmadan önce valilikten izin almaları gerektiği, izinsiz şekilde yapılan eyleme polis memurlarının usul ve yasaya uygun olarak müdahale ettikleri, bu haliyle herhangi bir suç ve suç unsuru teşkil eden bir eylem bulunmadığı anlaşılmakla, şüpheliler hakkında kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına.


Karara ilişkin yazılı açıklama yapan Toplumsal Hukuk Kadın, “Bu karar, hiç de yabancı olmadığımız kadına yönelik şiddetin faillerini, devlet şiddetini aklanma çabasının ürünüdür” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, Ankara Emniyeti’nin tüm dünyanın gözü önünde uygulanan şiddeti savunduğu belirtilerek, savcılık kararının Ankara Valiliği’nin “Zeytin Dalı Operasyonu” ile ilgili yasaklama kararına dayandırıldığı vurgulandı.

Bu karar hiç de yabancı olmadığımız kadına yönelik şiddetin faillerini, devlet şiddetini aklanma çabasının ürünüdür. Savcılığın kararı şiddetten yana, şiddeti besleyen bir karardır. Karar hukuki midir? Elbette değil. Eril yargı devlet şiddetini cezasızlık kalkanı ile koruma çabasındadır. Las Tesis dansı şarkı sözlerinde belirtildiği üzere ataerki bir yargıç, bir savcı olarak karşımızdadır.

Açıklamada, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü yaklaşırken, bir kez daha, kadına yönelik şiddete karşı hukuki ve fiili mücadelemizi büyüteceğimizi, şiddet failleri her kim olursa olsun aklanmalarına izin vermeyeceğimizi belirtmek isteriz. Savcılığın hukuka aykırı kararına 25 Kasım’da itiraz edeceğiz” denildi. (MA)

Üye OlÜye Girişi