Ankara'ya ihanet: Gençlik Parkı, Varlık Fonu'na devredilmiş

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Gençlik Parkı'nın Varlık fonuna devri Cumhuriyet'e ve onun Başkenti Ankara'ya ihanettir"dedi.

18.06.2019
Yazı Boyutu:  
Ankara’nın tarihi parklarından biri olan Gençlik Parkı’nın 24 Aralık 2018’de Varlık Fonu’na devredildiği ortaya çıktı. Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Gençlik Parkı’nın Varlık Fonu’na devri Cumhuriyet’e ve onun başkenti Ankara’ya ihanettir” dedi.

“Varlık Fonu, Cumhuriyet’in üretimden gelen gücünü kullanarak biriktirdiği tüm varlıklar tüketen müsrif bir mirasyedi yapılanmadır” diyen Candan “Varlık Fonu aracılığı ile kamusal alanlarımızı ve varlıklarımız sermayeye ve şirketlere peşkeş çekilmektedir” dedi. Candan, Gençlik Parkı’nın Varlık Fonu’na devredilmesini “ihanet” olarak niteleyerek şunları söyledi:

Cumhuriyetin kentsel planlamasında yer alan “kent parkı” kavramıyla 1935 yılında kurgulanan Gençlik Parkı hepimizin anılarının ve Cumhuriyet’in izlerinin olduğu en önemli parklardandır. İncesu deresinin taşkın alanı olan bataklık alanda planlanan Fransız Theo Leveau tarafından tasarlanan Gençlik Parkı, eğlence dinlenme kültür üçgeninin , sağlıklı bir çevre ve modern kentleşme bakış açısının ürünüdür. 27 hektar üzerinde kurulan Gençlik Parkı’nın yapımı 19 Mayıs 1943 yılında tamamlanmış ve açılışı Gençlik ve Spor Bayramı’na denk geldiği için adı Gençlik Parkı olarak koyulmuştur. Şimdi bu hepimize ait olan kamusal alanın Varlık Fonu’na devredilmesi ile, iktidar kaybedeceği bir seçimde Ankara’nın geleceğini satmaya yeltenmiştir. Bu bir ihanettir ve asla kabul edilmez.

Bu ihaneti gerçekleştirenlerin niyeti Ankara’nın geleceğini ve elini kolunu bağlamaktır, Ankara’da birçok kamusal alanımızın Varlık Fonu’na yerel seçimler öncesi devredilmesinin ne anlama geldiğini iktidar açıklasın. Yangından mal kaçırırcasına 24 Aralık 2018 yılında Varlık Fonu’na Gençlik Parkı’nı devredenler yargı önünde er geç hesap verecekler.Üye OlÜye Girişi