Anne de hayati tehlike varsa 24  haftada kürtaj yapılabilecek

 

İsteğe bağlı kürtajda yasal sınır 10 haftaya kadar olduğu halde, gebelik annenin durumunu tehdit eder boyuta geldiğinde 24 haftada kürtaj yapılabilecek

04.08.2017
Yazı Boyutu:  

İsteğe bağlı kürtajda yasal sınır 10 haftaya kadardır, ancak eğer bebekte sakatlık ve benzeri durum söz konusu olduğunda   veya bebeğin kalp atışları gözlenmiyor ise yaşam sınırı olan 24. haftaya kadar gebelik sonlandırılabiliyor.  1971’de yürürlüğe giren Gebelik Yasası 20 haftaya kadar kadınlara kürtaj hakkı tanıyordu.

Hindistan’da 20 hafta olan kürtaj süresi ‘annenin hayatını tehdit edecek durumlar halinde’ 24 haftaya çıkarılacak. Hindistan’da kürtaj süresi 20 haftadan, 24 haftaya çıkarılıyor. 


ZeeNews’in haberine göre; Hindistan’da Maharashtra Eyaleti’nin Sangli bölgesinde bir doktorun kliniğinde bir düzineden fazla cenin bulunmasının ardından Sağlık ve Aile Refah Bakanlığı daha önce, kürtaj için azami sürenin mevcut 20 haftadan 24 haftaya yükseltilmesini öneren bir tasarı hazırladı.


Bakanlık, artan zaman sınırının sadece nadir durumlarda uygulanması gerektiğini önermek üzere gözden geçirilmiş değişikliği Bakanlar Kurulu’na gönderdi. Bakanlıktan görevli bir yetkili, “Sadece nitelikli cinsel saldırı veya şiddet içeren özel durumlarda veya tıbbi bir uygulamanın annenin yaşamına yönelik bir tehdit teşkil ettiği durumlarda artan zaman sınırı uygulanacak” dedi.
Başbakanlığı gönderilen yasa onaylanırsa ülkede kadınların kürtaj yaptırma süresi 24 haftaya yükselmiş olacak. Kürtaja 24 haftaya kadar izin veren yeni düzenleme annenin hayati risk olan gebelik ve tecavüz gebelikleri gibi “sadece olağanüstü durumlar”ı kapsıyor.
Hindistan’da, 1971’de yürürlüğe giren Gebelik Yasası 20 haftaya kadar kadınlara kürtaj hakkı tanıyordu. Geçtiğimiz hafta başlarında Hindistan Yüksek Mahkemesi, 10 yaşındaki tecavüz mağduru bir çocuğun 32 haftalık gebeliğini sona erdirmek talebini reddetmişti.
 

Üye OlÜye Girişi