Antartika'yı bir baştan diğer başa geçen ikinci kişi oldu

 

Amerikalı Colin O’Brady, buzullarla kaplı Antarktika’yı tek başına ve herhangi bir destek olmadan geçti.

27.12.2018
Yazı Boyutu:  
33 yaşında eski bir atlet olan Amerikalı Colin O’Brady, buzullarla kaplı Antarktika’yı tek başına ve herhangi bir destek olmadan geçti. Antartika'nın bir tarafından diğe tarafına tek başına geçen ilk kişi Norveçli Ouslan olmuştu.

O’Brady, Instagram hesabında yaptığı açıklamada “Hedefime ulaştım: Tek başına ve destek almadan Antarktika’yı bir ucundan diğer ucuna geçen tarihteki ilk kişi olmak” dedi.NYT: Kutup tarihinin en çarpıcı başarılarından biri

O’Bradey, yaklaşık 1600 kilometrelik yolu tek başına 54 günde kat etti. Bu başarısına bir yenisini eklemek için ise son 125 kilometrelik yolu aralıksız bir şekilde, 32 saat uyumadan yürüdü.

Çarşamba günü hedefine ulaşan Colin O’Bradey, bu macerası sırasında Antarktika’yı kuzeyden güneye kat etti.

Bir GPS ile takip edilen O’Bradey, yolculuğunun detaylarını her gün kendi internet sitesinde paylaştı.

New York Times gazetesi bu başarıyı “kutup tarihinin en çarpıcı başarılarından biri” olarak değerlendirdi.

İki kişi ayrı yol tutmuşlardı

O B’radey, 3 Kasım günü 49 yaşındaki İngiliz asker Louis Rudd ile birlikte yola çıkmıştı. Her biri yolu birincilikle bitirmek için ayrı yolları tutmuştu.

İngiliz asker bir ara öne geçse de bitiş noktasına ilk ulaşan Amerikalı oldu. O’Bradey’in varış noktasına ulaştığı sırada, İngiliz Rudd’un halen bir veya iki günlük yolunun kaldığı bildirildi.İlk kez Norveçli Ouslan geçmişti

1996-1997 yıllarında Norveçli kaşif Borge Ouslan, beyaz kıtayı tek başına geçen ilk kişi olmuştu ancak Ouslan bir çeşit paraşüt kullanmıştı.

Amerikalı bir albay da tek başına ve yardım almadan 2016’da yola çıkmış ancak yolculuğu sırasında ölmüştü.

Daha önce başkaları da yolu tamamlamadan dönmüştü.


Üye OlÜye Girişi