Antik 'Anaia Kalesi' ziyarete açılıyor

 

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan ve tarihi 5 bin yıl geriye giden “Anaia” antik isimli Kadıkalesi, ziyarete açılıyor.

27.11.2018
Yazı Boyutu:  
Kazı çalışmaları, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bizans Sanatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Mercangöz’ün başkanlığında yürütülüyor. Bölgenin prehistorik dönemden orta çağa kadar uzanan süreçte höyük olarak kullanıldığı tespit edildi. Bizans döneminde inşa edilen kalenin  uzun bir süre akropol olarak kullanıldığı belirtilirken, 5. yüzyılda inşa edilen kilisenin de 13. yüzyılda piskoposluk hizmeti verdiği  kaydedildi.

Bölge, 1413 yılında Osmanlı hakimiyetine girdi. I. Dünya Savaşı’na kadar etkin bir kullanımı olmayan kale, savaş esnasında siper olarak kullanıldı. Yine bu dönemde askerlerin kullanması için kaleye mescit yaptırıldı. I Dünya Savaşı’nda özellikle İtalyanlara karşı önemli savunmaların yapıldığı kalede, çok katmanlı kazı çalışmaları devam ediyor. Burada ortaya çıkan eserlerin ve yapıların turizm hizmetine sunulması kapsamında ziyarete açılması üzerine bir projeye başlandı.

Prof. Dr. Zeynep Mercangöz, siperlerin bulunduğu bölgedeki çalışmaların yedi yıldır sürdüğünü ve sona yaklaştıklarını belirtti. Önemli veriler kaydettiklerini söyleyen Mercangöz şöyle dedi:

“Burasının özellikle 13. yüzyıl için bir piskoposluk ikametgahı olduğunu görüyoruz. Böylesi büyük bir kiliseyle birlikte iki şapelin bulunması buranın aslında bir manastır olduğunu söylüyor. Kale gibi savunma yapılarında bu kadar büyük dini yapılara rastlanmaz. Bu yıl çok daha ayrıntıyla gördük ki kalede Osmanlı ordusu tarafından 1. Dünya Savaşı’nda İtalyanların işgal ettiği Yunan adalarının karşısında bir cephe oluşturulmuş. Osmanlı askerleri cephede ibadetlerini aksatmamış ve bir mescit yapmışlar kendilerine. Bu bizi çok heyecanlandırıyor. Halen devam eden arşiv çalışmalarımız, araştırmalarımız var. Burada askerlerin bir İtalyan uçağını düşürdüklerine ilişkin verilerimiz var. Bununla ilgili su altı araştırmalarımız sürüyor.”

Mercangöz, Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) sağladığı destekle kalede bulunan mescit, kilise yapıları, siperler ve çeşitli buluntuların sergileneceği özel bir proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. Serginin yanı sıra ziyaretçileri tarihi bir yolcuğa çıkaracak gezi parkurunun da olacağını belirten Mercangöz, tarihi canlandırmalara da yer verecekleri kalenin turistik bir merkez olmasını amaçladıklarını  ifade etti.

Çalışmaların iki yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.(kulturservisi.com)

Üye OlÜye Girişi