Appledan akıllı ayakkabı

 

Apple akıllı ayakkabı üretecek

28.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
 
Apple patent rekabetinde beklenmedik bir adım attı. Akıllı ayakkabı üretiyor. 
 
 
Apple sansörlerle donatılmıs "akıllı ayakkabı" patenti için başvuruda bulundu. Ayakkabı, hareketlerinizi ölçerek, ne zaman yeni bir ayakkabıya ihtiyacınız olduğu konusunda sizi uyaracak. 
 
Elektronik devleri arasındaki rekabet ve patent mücadelesi Apple'ın adımıyla yeni bir boyut kazandı. Mobil cihazların çok uzağında kalan bir ürün için, sensör monte edilmiş akıllı ayakkabı üretimi için ilk hamlesini yaptı. 
 
Mashable sitesinin haberine göre, Apple’ın patenti için başvuruda bulunduğu ayakkabılar, dışarıdan belli olmayan ve kullanıcıyı rahatsız etmeyen hareket algılayıcı sensörlere sahip olacak. Kullanıcılar, kullanımı rahatsızlık vermeyen akıllı ayakkabıları sayesinde ne kadar hareket ettiklerini bilecek, ayakkabılarının ne kadar ömrü kaldığını takip edebilecek.
 
Apple, ABD Patent ve Marka Ofisi’ne yaptığı başvuruda, ayakkabıların insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu vurguladı: “Ayakkabılar (örneğin spor ayakkabısı ve botlar), ayaklar için konfor ve koruma sağlar. Daha da önemlisi, ayakkabılar ayak yaralanmaları ve sakatlanmalarının önüne geçilmesi için fiziksel destek unsuru oluşturur. Ayakkabılar, koşu, futbol ve Amerikan futbolu gibi yoğun fiziksel aktivitelerde destek sağlar. Ayakkabılar giyildikçe, sağladıkları destek de azalır, sakatlık riski de böylece artar. Kritik bir seviye aşıldığında ise ayakkabı fazla giyilmemiş gibi görünse de, ayakkabı gerekli desteği sağlayamaz ve ayağa zarar verebilir.”
 
                                                    Apple'ın patenti için başvurduğu ayakkabıya ait ilk tasarım
 
 
Mashable, Apple’ın akıllı ayakkabıya yerleştirmeyi planladığı sensörün uzun bir tabaka şeklinde olacağını veya topuk kısmına ekleneceğini öne sürdü. Sensör, ayakkabının ne kadar kullanıldığını ölçerek, değiştirilmesi gerektiği zaman giyen kişiye ‘alarm verecek.’
 
Engadget sitesi, sensörün aynı zamanda ayakkabının üzerindeki bir ekranla da bağlantılı olabileceğini öne sürdü. Böylece, iOS işletim sistemli Apple cihazlarıyla ayakkabı arasında bir bağlantı kurulabileceği ifade edildi.
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi