Arda Turan'ın 'cinsel taciz'den beraatine ünlü hukukçudan tepki

 

Kadına yönelik şiddet olaylarının arttığı bir ortamda Arda Turan’ın “cinsel taciz” suçlamasından beraat etmesine Hukukçu Turgut Kazan’dan tepki geldi.

11.09.2019
Yazı Boyutu:  
Bir döneme damga vuran, son yıllarda ise skandallarıyla gündeme gelen Başakşehirspor'un oyuncusu futbolcu Arda Turan, Ekim 2018’de eğlendiği gece kulübünde şarkıcı Berkay’a saldırıp burnunu kırmıştı. Kavga, Arda Turan’ın Berkay’ın eşi Özlem Ada Şahin’i taciz ettiği iddiasıyla çıkan tartışmanın ardından yaşanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede ArdaTuran hakkında ‘cinsel taciz’, ‘ruhsatsız silah bulundurmak’, ‘genel güvenliği kasten tehlikeye sokmak’ ve ‘kasten yaralama’ suçlarından 12 buçuk yıla kadar hapis cezası istenmişti. Berkay’a ise ‘hakaret’ suçundan dava açılmıştı.

İstanbul 41’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada, Turan'a ‘genel güvenliği tehlikeye sokma’dan 10 ay, ‘ruhsatsız silah’tan 10 ay ve 1750 lira adli para cezası, ‘kasten yaralama’dan bir yıl 15 gün hapis cezası verildi. 

Ünlü futbolcu Turan’a cinsel taciz suçlamasından ise beraat verildi. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Şarkıcı Berkay ise hakaret suçlamasından beraat etti.

Kadına yönelik şiddet olaylarının arttığı bir ortamda Arda Turan’ın “cinsel taciz” suçlamasından beraat etmesine Hukukçu Turgut Kazan’dan tepki geldi. Kazan, Arda Turan’ın ünlü bir futbolcu olduğunu belirterek topluma örnek davranışlarda bulunması gerektiğini savundu.

Öteyandan ShowTV haber sunucunu Ece Üner'in  Twitter'da Arda Turan'ın cinsel taciz suçundan ceza almamasıyla ilgili mesajı ise TT oldu:

Ece Üner'den Arda Turan'a: "Birisinin karısını taciz etmesek de laf atabilir, kocasının burnunu kırabilir, hastaneye ruhsatsız silahla girip sıkabilir ve neredeyse hiçbir ceza almayabiliriz. Zaten ceza almayacağımızı bildiğimiz için bunları yaparız. Öyle mi?"
0:27
1,3 Mn görüntüleme
Yerleştirilmiş video
538
10,6 B
49,8 B

Üye OlÜye Girişi