Arı yetiştiricisi 22 kadın bir tona yakın bal üretti

 

Van Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü proje kapsamında 22 kadın, 400 kovanda 860 kilo bal elde etti.

24.09.2017
Yazı Boyutu:  

Van Büyükşehir Belediyesinin kadın istihdamına katkı sunmak ve kadın girişimcileri iş hayatına kazandırmak için gerçekleştirdiği arıcılık projesi meyvelerini veriyor. 


Edremit’in Süphan Mahallesindeki 22 dar gelirli kadın girişimci  ile Van Büyükşehir Belediyesi Mavi Kent Anonim Şirketi bünyesinde kurulan 400 kovanlık arı çiftliğinde bal hasadı yapıldı. Çiftlikte yoğun şekilde çalışan kadınlar 400 kovan arıdan 860 kilo bal üretti.


KADININ ELİ HER ŞEYİ GÜZELLEŞTİRİYOR


Elde ettikleri ballar, süzme ve petek halinde satışa hazır hale getiriliyor. Satışa sunulan ballar ile aile bütçelerine katkı sağladıklarını belirten Kooperatif Başkanı Fatma Belli şöyle konuştu:


 "Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla bir kooperatif kurduk. Şu anda kooperatifimize kayıtlı 22 kadın var. Bu kadınlar burada ailelerine kazanç sağlamak için arıcılık yapıyor. Bu yıl 400 kovandan 860 kilo bal hasadı yaptık. Balların satışından kadınlarımızda kazanacak."
Ballarının birinci kalite ve organik olduğunu söyleyen Belli "Yaptığımız işi severek yapıyoruz. Çünkü bu kadının doğasında var. Kadın elinin değdiği her iş güzel olur. Bizim şimdi ürettiğimiz ballar da çok güzel tamamıyla organik. İsteyen herkes gelip balımızı tadabilir ve test edebilir. Biz balımıza güveniyoruz ve garanti veriyoruz" diye konuştu.


Vanlı kadın arıcılar tarafından üretilen organik ballar, Van Büyükşehir Belediyesinin el sanatları mağazasında satışa sunuldu.
 


Üye OlÜye Girişi