Arınç: Öcalan talebinde haksız degil

 

Bülent Arınç, Öcalan'ın talebini adalet Bakanlığı'nın karşılayacağını söyledi

23.10.2014
Yazı Boyutu:  
 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç gündeme dair açıklamalarda bulundu. Arınç Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılan yeni binaya Başbakanlığın taşınacağını düşündüğünü ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın orayı kullanmayı tercih ettiğini söyledi.
 
 
A Haber kanalında Murat Akgün'ün sorularını cevaplayan Arınç, “Öcalan’a sekreterya iddiasını hükümet sözcüsü olarak doğrulayabilir misiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi:
 
Doğrulamam. Çünkü böyle bir şey yok. Adına sekreterya dersiniz ama başka bir yöntem olabilir. Bunu söyleyenler dileklerini isteklerini konuşuyor olabilirler. Kendilerine saygı duyuyorum.
 
Öcalan “ben burada yalnızım” diyor. “Süreç devam ettikçe ne karar aldığınızı takip etmem lazım” diyor. Bu haksız bir talep değil bana göre.
Kendisine bazı imkanların hukuk içinde Adalet Bakanlığımız gerekli olanı yapacaktır. Sekreterya, bizim sekreterlerimiz gibi adaya gitmesi her gün Öcalan’la görüşülmesi gibi bir şey değil. Cezaevinin kendi şartları içinde olabilecek bir şeydir. Bu bence makul bir istektir.
Bir insan bu kadar yaşa gelmiş 17 senedir cezaevinde… Bu kararların yazılmasında not edilmesinde “benim birkaç kişiye ihtiyacım var “demişse bunu Adalet Bakanlığımız karşılayacaktır. Bir şeyi karıştırmayalım. İmralı Adası'na farklı mesleklerden insanların gitmesi Akil İnsanlar toplantısında da gündeme gelmişti. Bunların arasında gazeteciler de olabilir başka isimler de olabilir. Bu da bence makul bir taleptir. Bugün sadece HDP gidiyor. Avukatları görüşebilir, yakınları görüşebilir, kız kardeşi öldü sanırım şimdi erkek kardeşi gidiyor ve her gidip geldikten sonra ortalığı karıştırıyor, onun dışında da Adalet Bakanlığı'nın izniyle milletvekilleri ve özel izinli olanlar gidebilir.
 
ERKEN SEÇİM GÜNDEMİMİZDE YOK
 
Erken seçim gündemimizde yok. ama Nisan sonu olmasında makul bir gerekçe olması durumunda sakınca yok.
 
29 EKİM RESEPSİYONUN YERİNE TEPKİLER
 
Bunlar büyük laflar. Vatana ihanet, namus şeref lafları o kadar çok ediliyor ki bunların tükeneceğinden endişeleniyorum.
Aslında orada Başbakanlık için yapılan yeni binalar vardı. Ben de başbakanlığın ve diğer hizmet binalarının oraya taşınacağını düşünüyordum.
Ama yeni cumhurbaşkanımız “ben oraya taşınacağım” dedi, Başbakanımızla konuştular ve mutabık kaldılar.
Hiçbir mekan kutsal değildir. Orada çalışacağım demişse bunu Atatürk’le laiklikle bağdaştırmak doğru değil.
Her şeyin bir ilki var. Sayın cumhurbaşkanımız öyle uygun gördü. Saygıyla karşılamak lazım.
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi