Arjantinli kadınların zaferi

 

Havana Film Festivali olarak da anılan, bu yıl 39. kez seyirciyle buluşan Uluslararası Yeni Latin Amerika Sineması Festivali’nde ödüller geçmişten günümüze hükmünü süren sömürgeci anlayışın sıkıştırdığı insanlığa dair filmlere verildi, iki Arjantinli sinemacı festivale damgasını vurmuş oldu.

25.12.2017
Yazı Boyutu:  

Küresellikten payını alan Arjantin’in içinde debelendiği ekonomik kriz ortamında sistemin dışladığı, fahişelik yaparak küçük çocuğuna bakmaya çalışan genç bir kadının sokaklardaki yaşamını anlatan “Alanis” en iyi film dalında Mercan Ödülü’nü kazandı. Ana yarışma jüri üyelerinden İspanyol sinemacı İnes Paris’in “Sinemanın cinsiyeti yoktur ama kadınlara eşit haklar hayati bir meseledir” konuşmasının ardından ödülünü alan “Alanis”in yönetmeni Anahi Berneri, Latin âleminde kadınlara daha fazla şans verilmesinin iç rahatlatıcı olduğundan söz açtı. Öncesinde İspanya’daki San Sebastian Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülü alan filmin başrolündeki Sofia Gala ise en iyi kadın oyuncu ödülünü Şili’nin Oscar adayı “Fantastik Kadın/Una Mujer Fantastica” adlı filmindeki oyunculuğuyla öne çıkan şahane Daniela Vega ile paylaştı.

2 ödül birden    

Yılın en iyi filmlerinden birisi olan “Zama”da geçmişin belirtilmeyen bir tarihinde, sömürge adalarının birinde tayinini bekleyen, yalakalıklarına rağmen iktidara yaranmayı beceremeyen bir günümüz bürokratını simgeleyen adamın deliliğe uzanan iç sıkıntılarını anlatan Arjantinli Lucrecia Martel, Havana’da en iyi yönetmen ödülününün yanı sıra Fipresci’nin (Uluslararası Eleştirmenler) ödülünü de kazandı. Martel, Cannes’da yarışan “Başsız Kadın”dan (Una Mujer sin Cabeza) dokuz yıl sonra çekebildiği “Zama”nın hastalığı nedeniyle iyice zorlaşan yapım sürecinin ardından sıkça seyahat etmeyi tercih etmediğinden bu kez ödülünü almak için gelmedi. ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR Gerçek bir olaydan hareketle çekilen “Stronger-Pes Etme”, başrolündeki Jake Gyllenhaal’ın üst düzey performansıyla hafızalarda yer etmeyi başarıyor


Üye OlÜye Girişi