Arkeologun intiharına neden olan Mobbing uygulayan müdür görevden alındı

 

Arkeolog Merve Kaçmış'ın şüpheli ölümünün ardından Turizm ve Kültür Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, müze müdürü 'bazı personelleri' görevden uzaklaştırdı fakat isimlerini kamuoyu ile paylaşmadı.

17.01.2020
Yazı Boyutu:  
Gaziantep'teki Zeugma Mozaik Müzesi'nde görev yapan ve izinde gittiği memleketi Diyarbakır'da ağabeyinin evinde intihar eden arkeolog Merve Kaçmış'ın (33) mobbinge uğradığı iddiasıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca idari soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Zeugma Mozaik Müdürü Emine Öztürk'ü görevden uzaklaştırdı.

Zeugma Mozaik Müzesi'nde 2 yıldır görevli arkeolog Merve Kaçmış izne ayrılarak memleketi Diyarbakır'daki ağabeyi Ömer Ozan Kaçmış'ın evine gitti. Kaçmış, pazartesi günü ağabeyinin kaldığı apartmanın 8'inci katındaki dairesinde pencereden atlayarak yaşamına son verdi.

Merve Kaçmış'ın cenazesi Diyarbakır'da toprağa verildi. Yakınları, Merve Kaçmış'ın müzede kayıp tarihi eserleri zimmetine alması konusunda mobbinge maruz kaldığı için psikolojisinin bozulması sonucu intihar ettiğini öne sürdü.Arkeolog Merve Kaçmış'ın şüpheli ölümünün ardından Turizm ve Kültür Bakanlığı harekete geçti. 

Arkeolog Merve Kaçmış'ın intiharın ardından adli soruşturma başlatılırken Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca da olayın araştırılması için soruşturma başlatılıp Zeugma Mozaik Müzesi'ne müfettiş gönderildi. Soruşturma kapsamında Müze Müdürü Emine Öztürk bakanlık tarafından görevden uzaklaştırıldığı öğrenildi. 

Bakanlık, müzede çalışan 'bazı personelleri' görevden uzaklaştırdı fakat isimlerini kamuoyu ile paylaşmadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama şu şekilde: “Gaziantep Müzesi Müdürlüğü’nde sözleşmeli arkeolog olarak görev yapan personelimiz Merve Kaçmış’ın 13/01/2020 tarihinde Diyarbakır’da hayatına son vermesine ilişkin, sayın Bakanımızın talimatları ile derhal soruşturma başlatılmış ve bazı personeller görevden uzaklaştırılmıştır. Konu, Bakanlığımız birimleri tarafından tüm detaylarıyla takip edilmektedir. Merhum Merve Kaçmış’a bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.”

Bakanlığa bağlı müfettişlerin soruşturması sonucu, Müze Müdürü Emine Öztürk ile 2 uzmanın görevinden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

NE OLMUŞTU? 

Gaziantep Müzesi’nde görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış, Diyarbakır Bağlar’da ailesinin oturduğu binanın 8’nci katından atlayarak yaşamına son verdi. Ailesi, Kaçmış’ın çalıştığı müzede maruz kaldığı mobbing nedeniyle intihar ettiğini öne sürdü. Merve Kaçmış’ın yaşamına son vermeden önce geride bıraktığı mektupta yer aldığı belirtilen iddiaya göre; müzede yapılan sayımda eksik çıkan 150-200 adet tarihi eserin kendisine zimmetlenmek istendiği ve bu nedenle mobbing uygulandığı iddia edildi. (Gaziantep Güneş)


Üye OlÜye Girişi