Arzum Onan'dan yeni bir 'Kadın' sergisi

 

Heykel ve plastik sanat çalışmalarını sürdüren oyuncu ve manken Arzum Onan, ilk sergisi ‘Dokuz’un ardından ikinci kişisel sergisini açtı.

03.10.2018
Yazı Boyutu:  
Oyuncu  manken, eski Türkiye ve Avrupa Güzeli Arzum Onan 'Kadın' adını verdiği ikinci kişisel heykel sergisini açtı

Arzum Onan bu sergisindeki eserleri, kadının kendi rızası ya da baskıyla sıkıştığı, üzüldüğü, gözyaşı döktüğü yere; kendince işaret etmek, dokunmak arzusuyla oluşturduğunu söyledi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyarete açılan sergisiyle ilgili  Onan, kadınların yaşam mücadelesini bronz, ahşap, mermer, metal ve cam gibi farklı malzemelerden ürettiği yapıtlarında aktarıyor.

Bu sergisinin merkezine kadını alan Onan, ‘hayatın her alanında daha çok kadın sesine ihtiyacımız olduğunu’ vurguladığını ifade etti.Onan sergisini, kadının kendi rızası ya da baskıyla sıkıştığı, üzüldüğü, gözyaşı döktüğü yere; kendince işaret etmek, dokunmak arzusuyla oluşturduğunu söyledi.

Sergide, Onan’ın Cumartesi Anneleri için yapmış olduğu heykel de yer alıyor.

Sergi 14 Ekim’e kadar ziyaret edilebilir.

Cumartesi Anneleri için heykel

Arzum Onan geçtiğimiz yıl Cumartesi Anneleri için yaptığı heykelle dikkat çekmiş, amacının “Önce insan, sonra da kadın ve anne olarak, hukuksuzluğun ve adaletsizliğin bu topraklarda yerleşmesine, kök salmasına karşı durmak” olduğunu söylemişti.ARZUM ONAN KİMDİR?

31 Ekim 1973 yılında Ankara’da, memur bir ailenin tek çocuğu olarak doğdu. İlkokulu Ankara, Orta ve Liseyi İstanbul’da tamamladı. Endüstri Meslek Lisesi, Yapı Ressamlığı bölümünden mezun oldu. 1992 Yılında Gaye Sökmen Ajans‘da Mankenlik ve Modelliğe başladı.

1993 yılı Nisan’ında “Miss Turkey” yarışmasında “Türkiye Güzeli“, aynı yılın Temmuz ayında “Miss Europe” yarışmasında “Avrupa Güzeli” seçildi.1996 yılında oyuncu Mehmet Aslantuğ’la evlendi. Üç yıl sonra kamera karşısına geçti. 1997-2001 yılları arasında kocası Mehmet Aslantuğ ile beraber başrollerini paylaştığı Sıcak Saatler dizisinde rol aldı.

Sıcak Saatler dizisinden sonra çeşitli sinema ve televizyon boy gösteren Oran, kamu yararına gerçekleştirilen özel defilelerde modellik yaptı ve reklam filmlerinde rol aldı.

Arzum Onan, kocası Mehmet Aslantuğ ile beraberliğini devam ettirmektedir ve çiftin Can adında bir oğulları vardır.Oynadığı Film ve Diziler

Yeni Bir Yıldız (1997), Sıcak Saatler, (1998), Aşk ve Hüzün (2000), Merdoğlu (2000), Zeybek Ateşi (2002), Sahra (2004), Sessiz Fırtına (2007), Kardelen, (2008)
(KazeteKarınca)

Üye OlÜye Girişi