Aşık olmak şişmanlatıyor

 

SEEDO adlı kuruluş tarafından yapılan bilimsel araştırma, aşkın başlangıç ve gelişim döneminde insanların ortalama 4,5 kilo aldığını ortaya koydu.

19.10.2017
Yazı Boyutu:  
İspanyol Obezite Araştırma Topluluğu’nun (SEEDO) yaptığı araştırma kapsamında 2 bin 300 kişiyle görüşüldü.

Sputnik’e konuşan SEEDO Sözcüsü Albert Goday, yalnız insanların kendilerine daha fazla baktığını belirterek şunları söyledi: “Bir ilişki ararken ya da ilişkiye başladığınızda egzersiz yapmaya, daha sağlıklı beslenmeye ve daha az atıştırmaya çalışıyorsunuz. Zira sağlığınız ve dış görünüşünüzle daha az ilgilenmeniz halinde partner bulma şansınızın azalacağını düşünüyorsunuz.”

Araştırmaya katılanların yüzde 33’ünün yalnızken daha fazla egzersiz yaptığını söylediğini aktaran Goday, bu oranın ilişkinin başlangıcında yüzde 26’ya, ilişkinin stabil hale geldiği dönemde ise yüzde 25’e düştüğünü kaydetti.

Sözcü Goday, partnerlerin ilişkinin başlangıcında kilo almasının sebepleri arasında alkol, sigara ve tatlı tüketimin artmasını da gösterdi.
‘Partnerimiz bizi kabul edince gevşiyoruz’

"İLİŞKİ SIRASINDA FARKLI ALAŞKANLIKLAR EDİNİYORUZ"

Uruguaylı Psikolog Mariana Alvez de, “Partnerimizin bizi olduğumuz gibi sevip kabul ettiğinden bilinçdışı bir şekilde emin olduğumuzda kendimize gevşeme izni veriyoruz. Dış görünüşle ilgilenmemek de kilomuz üzerinde kötü etki yaratıyor” dedi.

Alvez, ilişki sırasında farklı alışkanlıklar edinildiğini kaydetti:  “Daha önce hiç yemediğimiz şeyleri yemeye başlıyoruz. Örneğin daha fazla ekmek, unlu mamül yiyoruz. Ayrıca bir başkasıyla yemek yediğimizde normalde olduğundan yüzde 35 daha fazla yiyoruz. Bu da sonuç olarak kilo almaya neden oluyor.” 

Üye OlÜye Girişi