Aslı Erdoğan Barış Ödülü'nü Almanya'da alamayacak

 

Yurt dışına çıkışı yasaklanan Türkiye'nin önde gelen yazarlarından Aslı Erdoğan'ın daha önceki ödülleri gibi bu ödülü'de kendisine Türkiye'de deslim edilecek

31.08.2017
Yazı Boyutu:  

Kendisine verilecek barış ödülünü almak için Almanya’ya gitmek için hazırlık yapmaya başlayan yazar Aslı Erdoğan’ın pasaportuna el konulduğu ortaya çıktı. Yazarın pasaportuna el konulduğu için yapılacak törene katılmayacağını Alman kanalı ZDF duyurdu.

Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi olduğu gerekçesiyle 4 buçuk ay cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen yazar Aslı Erdoğan, kendisine verilecek barış ödülünü almak üzere Almanya’ya yolculuk etmek isterken pasaportuna el konuldu.
Alman kanalı ZDF, yurt dışına çıkış yasağı 22 Haziran’da kaldırılan Aslı Erdoğan’ın pasaportuna el konulduğu için törene katılamayacağını duyurdu. Aslı Erdoğan, ödülü Türkiye’deki politik gelişmelere ilişkin yazdığı yazılardan dolayı alacak. Aynı zamanda PEN Onursal Üyesi de seçilen Aslı Erdoğan, daha önce de layık görüldüğü ödülleri, yurtdışı çıkış yasağı bulunduğu için alamamıştı. Ödüller daha sonra Türkiye’de Erdoğan’a teslim edilmişti.

Üye OlÜye Girişi