Aslı Erdoğan: Niye yazarına bu kadar hınç duyuyor bu ülke?

 

Avrupa Kültür Vakfı tarafından verilen Princess Margriet Kültür Ödülü’ne layık görülen ve bugün düzenlenecek ödül törenine yurt dışı yasağı nedeniyle katılamayan Erdoğan Skype bağlantısıyla davetlilere seslendi.

10.05.2017
Yazı Boyutu:  
Yazar Aslı Erdoğan"Niye yazarına bu kadar hınç duyuyor bu ülke? Baktım da 70 yıldır Avrupa’da hiçbir kadın yazar, benimki kadar ağır  bir ceza istemiyle yargılanmamış. Ben Türkçenin bir yazarıyım. Niye kaçayım? Niye gideyim' dedi.

Kapatılan Özgür Gündem'in yazar ve yöneticilerine açılan davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan yazar Aslı Erdoğan, geçtiğimiz hafta Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından konuşmacı olarak davet edildi. "Türk hükümetinden izin istediler, Brüksel’e gelip, kendi durumumu, yazarların, edebiyatçıların ve gazetecilerin durumunu anlatmam için. Ama tabii izin vermediler. Ben de Skype’la bağlandım"  dedi. 

Dünyadan birçok ülkeden barış, edebiyat ve insan hakları ödülleri alan Aslı Erdoğan'a, AP'de ödüle değer görüldü. Ancak hükümet ödülünü almak için Aslı Erdoğan'ın yurt dışına çıkışına izin vermedi. 

"Sadece ödül törenlerine gidecek kadar  izin versinler yeter" diyen Aslı Erdoğan, Hürriyet Yazarı Ayşe Arman'a  verdiği röportajda; Türkiye'nin yazarını çizerini, aydınını cezaevinde tutmak, yurt dışına çıkarmamak gibi yaklaşımlarla milliyetçi anlayışla da çeliştiğini belirtti. 

"YAZARLARI İÇERİ ATMA FURYASI YENİDEN HORTLADI"

Aslı Erdoğan şunları söyledi: 

 "Milliyetçi ülkeler ilk önce, kendi yazarlarını korurlar ve saygı duyarlar. Türkiye de milliyetçi bir ülke olduğunu iddia ediyor. Ama bugüne kadar geçmişte yüzlerce yazarını hapsetmiş durumda. Aziz Nesin’inden Nâzım Hikmet’ine, Atilla İlhan’ından Yaşar Kemal’ine kadar aklınıza gelebilecek daha pek çok yazarını içeri atmış. Son dönemlerde bu furya yeniden hortladı. Niye yazarına bu kadar hınç duyuyor bu ülke? Baktım da 70 yıldır Avrupa’da hiçbir kadın yazar, benimki kadar ağır  bir ceza istemiyle yargılanmamış. Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak gibi ağır bir maddeden yargılanıyorum. Ben Türkçenin bir yazarıyım. Türkiye dışında bir hayat, bir başka cezaevi. Niye kaçayım? Niye gideyim?"

Üye OlÜye Girişi