ASPB memuruna, mülteci kadına cinsel saldırıdan 2 yıl hapis

 

Eskişehir’de Iraklı mülteci bir kadını taciz eden Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı memurunun yargılandığı davada karar çıktı

22.09.2016
Yazı Boyutu:  
Mülteci kadını taciz eden memur İ.A. cinsel saldırı suçundan bugünkü duruşma sonunda iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Suçu işlerken kamu görevini kullandığı için de bu ceza üç yıla çıkarıldı. İyi hal indirimi alan tacizci İ.A’nın cezası iki yıl altı aya düşürüldü

Eskişehir’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda memur olarak çalışan İ.A, ekonomik desteğe ihtiyacı olup olmadığını denetlemek için gittiği mülteci kadının evinde, kadını taciz etmişti. Bu olayın üzerine hukuki mücadeleden vazgeçmeyen kadın, şikayetçi oldu ve dava açıldı. A.İ’nin cinsel saldırı suçundan yargılandığı dava da bugün (22 Eylül) Eskişehir 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı.

Mahkeme, İ.A’nın suçlu bularak cinsel saldırı suçundan iki yıl hapis cezası verdi. Suçu işlerken kamu görevini kullanan İ.A’nn cezası üç yıla çıkarıldı. Ancak iyi hal indirimi ile ceza iki yıl altı aya düştü. Dava sürecinde ve öncesinde, tüm tehditlere rağmen mülteci kadının mücadelede ısrarı da dikkat çekti. Mülteci kadın AKP’liler tarafından hem tehdit edilmiş hem de “boşuna” denerek çabası küçümsenmişti. Buna rağmen kadın suç duyurusundan da şikayetinden de vazgeçmedi.

İ.A’nın yargılandığı davaya Eskişehir Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndan kadın avukatlar takip ederken HDP’li Filiz Kerestecioğlu da konuyu soru önergesi ile TBMM gündemine taşımıştı.

(Sendika.Org)

Üye OlÜye Girişi