Aspendos'a mutfak mermerine bakanlıktan savunma

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı mutfak mermeri döşenen Aspendos Antik tiyatrosu'yla ilgili açıklama yaptı

29.09.2015
Yazı Boyutu:  
Aspendos Antik Tiyatrosu’ndaki basamaklar ve oturaklar için orjinal koyu gri yerine beyaz mermer kullanılmasının ortaya çıkmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada antik tiyatroda yapılan çalışmaların, restorasyon projesine ve Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararlarına uygun olarak tamamlandığı iddia edildi.

Dünyanın en önemli kültürel varlıklarından Aspendos Antik Tiyatrosu’na yaşatılan facia sabah saatlerinde gündeme oturmuştu. Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından "restore" edilen antik tiyatroda, basamaklar ve oturaklarda orjinal koyu gri yerine beyaz mermer kullanılmasının ortaya çıkmasının üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada "restorasyon"un Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararlarına uygun yapıldığı iddia edilirken "Laboratuvar sonuçları doğrultusunda ve Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun yerinde yaptığı inceleme sonucu ‘eksik taşların yerine, laboratuvar testleri sonucu, renk, doku gibi fiziksel özelliklerinin yanında, basınç dayanımı, kütlece su emme, yoğunluk vs mekanik özellikleri ile de özgün taşlara en yakın özelliklere sahip, homojen yapıda, “Korkuteli Beji” rengindeki kireç taşının kullanılması’ kararı alınmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Bakanlığın yaptığı yazılı açıklama şu şekilde:

Restorasyon projesi kapsamında, Aspendos Tiyatrosu’nun cavea basamaklarının eksik taşlarının tamamlanması uygun bulunmuştur. Bu doğrultuda tiyatronun orijinal basamaklarından numune alınmış ve çeşitli bölgelerdeki taş ocakları araştırılarak söz konusu numunelere uygun taş örnekleri toplanmıştır. Sonrasında orijinal taşın ve örnek alınan numunelerin analizleri yapılmak üzere laboratuvara gönderilmiştir. Laboratuvar sonuçları doğrultusunda ve Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun yerinde yaptığı inceleme sonucu ‘eksik taşların yerine, laboratuvar testleri sonucu, renk, doku gibi fiziksel özelliklerinin yanında, basınç dayanımı, kütlece su emme, yoğunluk vs mekanik özellikleri ile de özgün taşlara en yakın özelliklere sahip, homojen yapıda, “Korkuteli Beji” rengindeki kireç taşının kullanılması’ kararı alınmıştır. Bu karar doğrultusunda eksik basamak taşlarının tamamlama uygulamaları Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü uzmanları denetiminde yapılmıştır. (KAZETE)Üye OlÜye Girişi