Atamızı özlem ve saygıyla anıyoruz

 

Bağımsız, çağdaş, laik, demokrat ve özgür Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 80. yılında saygıyla anıyoruz.

10.11.2018
Yazı Boyutu:  


Büyük önder Atatürk, sonsuzluğa uğurlanışının 80. yıldönümünde, çok sayıda etkinlikle anılıyor.Saat 09.05'te hayat Türkiye'de bir kez daha durdu. Yurttaşlar Ata'sı için saygı duruşunda bulundu.


Bugün Ankara’da hem resmi törenlerle hem de çeşitli etkinliklerle Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu özlem ve hasretle anılırken çeşitli kentlerde de anma etkinlikleri düzenleniyor.

İlk olarak Anıtkabir’de resmi tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet heyeti, Anıtkabir’e çıkarak, saat 9’u 5 geçe Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı. Erdoğan ayrıca Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir anma töreni düzenliyor. Bu arada Anıtkabir halka açıldı. Onbinler, Anıtkabir'e gelerek Atasına saygı ve sevgisini gösterdi.Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı'nda da saat 09:05'te sirenler çaldı, vatandaşlar saygı duruşunda bulundu. Yatağın başında nöbet tutan tören mangasındaki polislerin duygulandığı görüldü.

Ankara'da CHP'en meşaleli yürüyüş

Yenimahalle Belediyesi, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde anma etkinliği düzenliyor. Atatürk Anma Oratoryosu saat 18.00’da sahne alacak, tiyatro ve dans gösterileri yapılıp şiirler okunacak. CHP Ankara İl Başkanlığı da saat 09.05’te Ulus’taki Atatürk anıtına çelenk koyacak. CHP Ankara teşkilatı bugün saat 18.30’da Güvenpark’tan Anıtkabir’in hemen yanındaki Anıtpark’a meşaleli yürüyüş gerçekleştirecek.

5 günde Anıtkabir

Mersin’den yola çıkan, 5 günde 500 kilometre yol yapıp Ankara’ya gelen, farklı meslek gruplarından oluşan, aralarında görme engellilerin de bulunduğu 13 bisikletçi de bugün Anıtkabir’de olacak.

Ziyaretler dün başladı

Atatürk sadece 10 Kasım’da anılmadı. Anıtkabir’in dün de ziyaretçileri vardı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, 81 ilden gelen CHP Spor Kurulu üyeleri ile Anıtkabir’i ziyaret etti. Yenimahalle Belediyesi Şehit Mehmet Uygun Gençlik Merkezi’nde eğitim gören, yaşları 7 ile 14 arasında değişen 35 öğrenci de dün Anıtkabir’i ziyaret etti.

Ligde Atatürk imzası

Spor dünyası 10 Kasım’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ’ü özlemle anıyor. 3 yıl önce dönemin başkanı Ahmet Şan’ın, “Yaşa Mustafa Kemal Paşa” söylemini siyasi bulduğu Konyaspor, bugünkü A.Gücü maçına Atatürk imzalı forma ile çıkacak. Başkent ekibi de 10 Kasım için özel forma yaptırdı. Liderlerden mesajlar

Devletin üst düzey bürokrasisinin 10 Kasım mesajları ise şöyle:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Gazi’nin mücadeleci ve kurucu vasıflarını gençlerimize ve çocuklarımıza iyi anlatmalı, onun “en büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak ve daha ileriye taşımak için üzerimize düşen sorumlulukları hep birlikte yerine getirmeliyiz. 

TBMM Başkanı Binali Yıldırım: O, Türk milletini tarihin nesnesi haline getirmek isteyen işgal kuvvetlerine teslim olmayı düşünmeyen büyük bir kahramandır.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyet sayesindedir ki ülkenin gerçek sahipleri bir kişi, bir aile veya bir zümre değil, milletin kendisidir.

Üye OlÜye Girişi