Atanın mirasındaki yağmaya yeni ortak!

 

İktidarın Atatürkün Ankaraya mirası kentin akciğerleri olan AOÇyi yağmalamayı sürdürdüğü iddia edildi

8.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

İktidarın Atatürk'ün kendi parasıyla satın alıp Ankara'ya miras bıraktığı, kentin akciğerleri olan AOÇ'yi yağmalamayı sürdürdüğü Başbakanlığın ardından bu kez Meclis'in yağma için sıraya girdiği iddia edildi
 
 
Gazeteciler Online sitesinin haberine göre, İktidar, Atatürk’ün kendi parasıyla satın alıp Ankara’ya miras bıraktığı, kentin akciğerleri olan Atatürk Orman Çiftliği’ni (AOÇ) yağmalamayı sürdürüyor. Başbakanlığın ardından bu kez Meclis yağma için sıraya girdi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek yine kuyrukta. Meclis’in, AOÇ’ye kültür ve kongre merkezi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ise yıllardır peşinde olduğu Disneyland projesini yapmaya karar verdiği kaydedildi.
 
Binlerce ağaç kesilerek yapımına başlanan, “Ak Saray” da denilen Başbakanlık Sarayı’nın ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yapılan tahsisi de Mimarlar Odası Ankara Şubesi gündeme taşıdı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin “Hayvanat bahçesini genişleteceğim” diye AOÇ’de yapılaşmaya açtığı alanda büyük bir akvaryum kurmak istediğini belirten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan şu bilgileri verdi:
 
“Büyükşehir Belediyesi’nin basına da yansıdığı üzere Akvaryum projesi, tünel bağlantılarından tutun da Hayvanat Bahçesine kadar önerileri var ama daha önemlisi Başbakanlık hizmet binası halen bize göre kaçak yapılaşma şeklinde sürdürülürken bu defada Türkiye Büyük Millet Meclisi kullanımına ayrılmak üzere kongre ve kültür merkezi yapısı gündeme geliyor. Koruma kurulundan geçmiş durumda Etimesgut Belediyesi’nin de ses çıkarmayacağını düşünerek kendi bulunduğu konumu da hiçe sayarak, ‘korumama kurulu’ olarak kararı almış durumdalar; kararları istedik. AKP dahil tüm parti gruplarıyla görüşme yapacağız.”
 
RÜŞVET GİBİ... DAVA AÇACAĞIZ
 
Kongre ve kültür merkezinin, Başbakanlık binasına karşılık bir rüşvetmiş gibi Meclis’e verilmek istendiğini belirten Hakkan, şöyle konuştu:
 
“Birkongre ve kültür merkezi yapılabilir, böyle bir ihtiyaç da olabilir ama bunun yeri AOÇ değildir. Bir taraftan böyle bir hukuksuzluk sürerken, Milletveerinin buna rıza göstermeyeceğine inanıyorum. AOÇ’de 1. derece siti tescil eden kurul da aynı kurul. Ne değişti de hangi bilimsel kriterler değişti de 3. derece sit alanı oldu. Melih Gökçek, ‘AOÇ, 3. dereceye düştüğü için Disneyland’ı yapabilirim’ diye açıklamalar yapıyor. Tüm sit derece düşürmeleri önceden hesap ederek yapılıyor diye düşünüyoruz. Ne değiştiğini bize anlatmaları gerekiyor ama bizleri bu konuda ikna edemezler. Hukuki anlamda mücadelemizi sürdüreceğiz.”
 
“KURULA RÜŞVET GİBİ GEZİ”
 
Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan ise Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin AOÇ’ye Disneyland yapmak istediğini belirterek, şu bilgileri verdi:
 
“Yine aslında AOÇ ile ilgili oraya bir Disneyland yapma önerisi ve hatta özel mülkiyete konu olacak kat karşılığı verilecek yerler de konuşuluyor. Koruma kurulu üyelerini, belediyelerden katılan temsilcilerin üyelerini, Büyükşehir Belediyesi  Disneyland inceleme için Orlando’ya götürüyor.  Büyükşehir Belediyesi kendi bütçesinden mi, yoksa bu Disneyland’ı yapacak Amerikan şirketinin bütçesinden mi karşılıyor giderleri bilemiyoruz. Hepsini Amerika Orlando’ya götürüyor. Disneyland’ı göstermek üzere. AOÇ Orlando ile kıyaslanacak bir yer değildir. AOÇ tarım insan ilişkisini açığa çıkartan özgün bir yerdir. Bunun için UNESCO’ya başvuruyoruz. Bunu da  koruma kuruluna, yeni yılda AOÇ’yi talan etmek üzere, tırnak içerinde söylemek gerekirse ‘rüşvet gezisi’ olarak değerlendiriyoruz. Koruma kurulu üyeleri kendi çocuklarının ve torununun geleceği olan kent parçalarını talana vererek vebal altındadır. Bilimsel kriterlere göre mirasımızı koruyamayacaklarsa  acilen istifa etmelidirler.”
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi