Atatürk heykellerine yeni bir saldırı daha: Bu kez Diyarbakır'da

 

Siverek'te şalvarlı sarıklı esnafın orakla Atatürk heykeline saldırmasından 20 gün sonra bugün de Diyarbakır'da bir kişi çekiçle Atatürk heykelini parçalamaya kalkıştı

19.08.2017
Yazı Boyutu:  
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün büst ve heykellerine yönelik saldırılar son dönemde dikkat çekici oranda artmaya başladı.

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde 30 temmuzda salvarlı ve sarıklı Seyyar satıcı, Mehmet Malbora, 'Dinimizde putperestliğe yer yoktur' diye bağırarak Atatürk heykeli elindeki orak ile saldırmasının ardından bugün de Diyarbakır'da Şeyh Sait Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na elinde çekiçle saldıran 30 yaşındaki İbrahim Yeşil’e, hemen yakındaki uygulama noktasında bulunan polisler müdahale etti. Saldırgan gözaltına alınırken, Atatürk heykelinin kol ve göğüs bölgesinin çekiç darbeleriyle hasar gördüğü belirlendi.Kentin merkez Yenişehir İlçesi’ndeki Şeyh Sait Meydanı’nda bulunan Ulu Önder Atatürk’ü yanında 2 çocukla tasvir edenanıta saat 14.30’da elinde çekiçle sakallı bir kişi geldi. Anıtın kaidesine tırmanan saldırgan elindeki Atatürk’ün heykeline vurmaya başladı. Çekici heykelin göğüs ve el bölümlerine peş peşe vuran saldırganı , Şeyh Sait Meydanı köşesindeki uygulama noktasında polisler fark ederek hemen müdahale etti. Polislerin etkisiz hale getirdiği saldırganın 30 yaşında İbrahim Yeşil olduğu açıklandı.Polisler olay yerinde yaptığı incelemede Atatürk Anıtı’ndaki heykelin göğüs ve kol bölümlerinin çekiç darbeleriyle tahrip olduğu saptandı.
Emniyet Müdürlüğü’nü götürülen ve akli dengesinin yerinde olmadığı ileri sürülen saldırgan İbrahim Yeşil’in sorgusu sürüyor.rahim Yeşil’in sorgusu sürüyor.

Siverek'teki Atatürk düşmanı saldırgan gibi Diyarbakır'da çekiçle Atatürk heykeline saldıran İbrahim Yeşil'in de akıl hastası olduğu iddia edildi.

Üye OlÜye Girişi